Podoba Královské botanické zahrady v australském Cranbourne je téměř nadpozemská. Jedná se o druhou zahradu Královských botanických zahrad Melbourne a nachází se 45 km jihovýchodně od tohoto hlavního města státu Victoria. Její rozloha činí 363 hektarů.
Cranbourne
Myslím si, že i kdybych na tomto místě neřekl už o zahradě vůbec nic, jen nechal čtenáře prohlížet si fotografie, efekt by byl stejný – úžas a ohromení jsou pravými pocity z návštěvy této botanické zahrady. Zatímco Royal Botanic Gardens Melbourne je ukázkou spíše klasické botanické zahrady, je tato její dceřiná cranbournská zahrada vyjádřením nejfantastičtějších snů zahradních architektů 21. století.
Cranbourne
Tuto Australskou zahradu (tedy skutečně s názvem Australian Garden), která je částí cranbournské zahrady, vyprojektoval architekt Taylor Cullity Lethlean společně se zahradním architektem Paulem Thompsonem. V roce 1997 získal návrh této zahrady významné ocenění od Australian Institute of Landscape Architects. Prvních 11 hektarů zahrady bylo otevřeno v květnu 2006.
Cranbourne
Dá se říci, že se jedná vlastně o výrazně spoře osázenou zahradu. Je tady počítáno i s pohybem volně žijících zvířat. Na snímcích zachycená Red Sand Garden, která tvoří střed Australské zahrady, je obrazem pouští tohoto kontinentu, takže zde vidíme i vymodelované písečné duny, sama vegetace je velmi řídká. Součástí zahrady je dokonce i suchý říční břeh s občasně tekoucím vodním tokem a suchá zahrada.
Cranbourne
CranbourneCranbourne
CranbourneCranbourne
Projekt této zahrady se může mnohým zdát jako velmi extravagantní. Nicméně nutno uznat, že tato zahrada se snaží velmi názorně a výstižně zachytit podobu přírodních stanovišť australského kontinentu a představit je návštěvníkům. Její možný přínos pro další nasměrování vývoje poslání botanických zahrad určitě nelze přehlédnout. Pro samotné Australany je tato zahrada i silným národním symbolem celého kontinentu. V její výstavbě se nadále pokračuje.
Cranbourne
Stránky zahrady: Royal Botanic Gardens Cranbourne
Fotografie: © Royal Botanic Gardens Cranbourne, Ballarto Road, Cranbourne, Victoria, Australia.