Syn.: Caroxylon littoralis (Moq.) Akhani et Roalson, Sarcomorphis littoralis Bojer ex Moq.
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité
Rozšíření: Areál tohoto druhu zahrnuje především Madagaskar, kde se vyskytuje pouze na jihozápadě v provincii Tulear. Dále byl nalezen na ostrově Europa a zcela nedávno byl rozlišen i na africkém pobřeží v Mosambiku v provincii Inhambane.
Ekologie: Stanovištěm jsou mořská pobřeží a přímořské duny, mnohem řidčeji se vyskytuje i na slaniskách ve vnitrozemí.
Popis: Nevysoký sukulentní keřík vysoký do 1 m; starší větvičky jsou dřevnaté, 3–4(–5) mm v průměru, mají hnědou borku, mladší jsou dužnaté, nečlánkované, válcovité, šedozelené, s jemnými, bílými, záhy opadavými chlupy; postranní větve jsou vstřícně postavené, krátké. Listy jsou vstřícné, dužnaté, šupinovité až střechovité, na vrcholu tupé. Květenství je koncové; listeny jsou v obrysu oválné, asi 1,5 mm dlouhé, na průřezu trojúhelníkovité, tupé; v paždí listenů vyrůstají jednotlivé 5četné květy, podepřené ještě 2 listenci; okvětní lístky jsou dužnaté, kopinaté, zelené, blanité, na vrcholu špičaté; tyčinek je 5, s nepatrnými nitkami; čnělka je dlouhá, vyčnívá z květu. Plodem je nažka asi 2 mm dlouhá, hnědá.
Poznámka: Velmi pozoruhodné je, že na Madagaskaru se vyskytuje jediný druh z širšího příbuzenstva slanobýlů (Salsola). Podle nejnovějších zjištění by se ale tento druh měl přeřadit do rodu Caroxylon.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 10. 2016 (Madagaskar, Toliara, ostrůvek Nossy Ve).