Syn.: Bauhinia chinensis (DC.) Vogel, Bauhinia decora Uribe, Bauhinia variegata var. chinensis DC., Phanera variegata (L.) Benth.
Česká jména: valina peřestá (Presl 1846), bauhinie (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od Pákistánu a Indie přes Barmu a jihočínské provincie Jün-nan a Fu-ťien až po Vietnam a Thajsko. Jako okrasná dřevina se pěstuje v mnoha tropických i subtropických oblastech celého světa (např. Střední a Jižní Amerika, tropická i jižní Afrika, Madagaskar a Maskarény, východní Austrálie aj.).
Ekologie: Roste v tropických lesích a křovinách, stoupá do nadmořské výšky okolo 1500 m. Může se objevovat i v blízkosti lidských sídel a zahrad.
Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 15 m, s borkou tmavě hnědou a s letorosty šedě chlupatými, později olysalými. Řapík je 2,5–3,5 cm dlouhý, listová čepel je skoro okrouhlá nebo široce vejčitá, 5–9 cm dlouhá a 7–11 cm široká, na bázi srdčitá, na vrcholu vykrojená asi do 1/3 čepele do dvou zaokrouhlených laloků, lysá, s 9–13 žilkami. Květenství je hroznovité, axilární nebo terminální; kalich je až 2,7 cm dlouhý; korunní lístky jsou obvejčité až obkopinaté, nehetnaté, 4–5 cm dlouhé, bílé, často s růžovou až purpurovou kresbou, fertilních tyčinek je 5, jejich nitky jsou zhruba stejně dlouhé jako korunní lístky, staminodií je až 5, mohou i chybět. Plodem je lusk, 15–25 cm dlouhý a až 2 cm široký.
Využití: Dřevina se uplatňuje v tradiční asijské medicíně, užívá se především kořen, ale i květy a borka. Dřevo je používáno na stavbách i pro výrobu různého nářadí. Často se pěstuje v tropických a subtropických zahradách a parcích pro okrasu.
Fotografovaly Jindřiška Vančurová, dne 29. 9. 2016 (Madagaskar, Antananarivo, Ivato, farma Tonga Soa); Naděžda Gutzerová, dne 20. 2. 2021 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Maspalomas).