SCAEVOLA TACCADA (Gaertn.) Roxb. – moral obecný

Syn.: Lobelia taccada Gaertn., Scaevola frutescens K. Krause, Scaevola koenigii Vahl, Scaevola sericea Vahl
Česká jména: moral obecný (Presl 1846), moral (Mareček 2001)
Čeleď: Goodeniaceae R. Br. – rozkynulovité

Scaevola taccada

Rozšíření: Druh je rozšířen na pobřežích Indického a Tichého oceánu – od pobřeží východní Afriky (od Keni a Tanzanie až po KwaZulu-Natal) přes Madagaskar, Maskarény, Sri Lanku a Indii až po jižní Čínu, Tchaj-wan a jih Japonska, dále v Indonésii, na Nové Guinei, Filipínách a v Austrálii. V Pacifiku se ještě vyskytuje na Havajských ostrovech, v Mikronésii, na Fidži, Nové Kaledonii a ostrově Pitcairn.

Ekologie: Roste v tropických a subtropických pobřežních oblastech, v mangrove i pobřežních vrchovinách, kolonizuje písečné duny a narušené plochy na písčitých půdách. V některých zemích se stává obtížnou invazivní rostlinou, obsazuje rozsáhlé plochy a vytlačuje původní druhy (Florida, Kajmanské ostrovy). Kvete v průběhu celého roku.

Scaevola taccada

Popis: Keř, výjimečně až malý strom dorůstající výšky 100–350 cm. Je bohatě větvený, široce rozkladitý. Světle zelené listy jsou střídavé, nahloučené na konci větviček, mírně masité, s lesklým povrchem, mají dlouze obvejčitý tvar s klínovitou bází a většinou s podvinutými okraji, jsou 12–26 cm dlouhé a 5–10 cm široké. Květy vyrůstají ve skupinkách mezi listy, jsou dlouhé až 2,5 cm, mají rozštěpenou trubku rozšiřující se do pěti korunních cípů rozložených do polokruhu obloukem směřujícím dolů, připomínají vějíř. Čnělka je silná, nad květem obloukovitě prohnutá, se širokou bliznou. Květy mají bělavou barvu se žlutým hrdlem a fialovými vybledajícími žilkami, příjemně voní. Plody jsou bělavé peckovičky o průměru 1–1,5 cm, se zbytkem květního obalu na vrcholu a s korkovitým vnitřkem. Plody se mohou dlouho vznášet na vodě bez ztráty klíčivosti, jsou rozšiřovány mořskými proudy, i kolem vnitrozemských toků. Jsou potravou pro holuby a mořské ptáky.

Využití: Používá se k výsadbě živých plotů, v některých místech i pro regulaci eroze. Jsou pěstovány dvě variety: var. sericea, která má na stoncích a listech jemné chloupky a var. taccada s hladkými listy. V Polynésii se využívá v tradiční medicíně.

Scaevola taccada
Scaevola taccada
Scaevola taccada
Scaevola taccada

Fotografováno ve dnech 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains, Jardin d´Eden) a 24. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains).