Čeleď: Nepenthaceae Dumort. – láčkovkovité
Rozšíření: Endemický druh Filipín, vyskytuje se patrně jen v horských oblastech ostrova Luzon, které leží severně od Manily. Údaje z dalších částí Filipín by se měly vztahovat k jiným, avšak nezřídka velmi podobným a nejspíš i blízce příbuzným druhům, které jsou nově popisovány především v posledních letech. Mnohdy jsou tyto nové druhy známé jen z jediné lokality a bývají řazeny do skupiny druhu Nepenthes alata (patří k nim Nepenthes ceciliae, N. copelandii, N. extincta, N. graciliflora, N. hamiguitanensis, N. kurata, N. leyte, N. mindanaoensis, N. negros, N. ramos, N. saranganiensis, N. ultra).
Ekologie: Roste ve vlhkých horských lesích, ale i na stanovištích otevřených a narušovaných, v nadmořských výškách zhruba od 550 m až do 1650 m.
Popis: Dvoudomá karnivorní liána, která dosahuje délky až okolo 4 m, s listy střídavými, křídlatým řapíkem a čepelí kopinatou, až 25 cm dlouhou a asi 5 cm širokou. Láčky jsou až 20 cm dlouhé a zhruba 6 cm široké, nejširší při bázi, v horní části stažené a zde i s třásnitými křídly, vně roztroušeně hvězdovitě chlupaté; víčko je ploché, zvednuté do 45° nad horizontální rovinu. Květenství je hroznovité, květy jsou jednopohlavné. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2014) řadí tuto láčkovku z hlediska ohrožení k méně dotčeným druhům (LC), spadá však pod ochranu mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Využití: Druh Nepenthes alata bývá pěstován v kultuře, objevuje se ve sbírkách karnivorních rostlin poměrně často. Přesná identita těchto rostlin však může být nejistá.
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).