Syn.: Trapa quadrispinosa Roxb., Trapa laevis J. Presl, Tribulus aquaticus Garsault, nom. inval.
Česká jména: vodní ořech, kotvice (Vusín 1742), kotvice splývavá (Presl 1819, Opiz 1852, Sloboda 1852), kotvice vzplývavá (Čelakovský 1879), kotvice plovoucí (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: kotvice poplavná, vodní ořech (Reuss 1853), kotvica plávajúca (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lythraceae – kyprejovité
Rozšíření: Západní, střední a jihovýchodní Evropa, jižní a jihovýchodní Asie, jižní Sibiř, zavlečena do Severní Ameriky a Austrálie, zřejmě i do východní Afriky.
U nás roste velice vzácně v jižních a východních Čechách, na jižní a střední Moravě a na oderském pomezí Moravy a Slezska.
Ekologie: Roste ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách, v létě silně ohřívaných s množstvím živin. Druh je značně světlomilný, snáší kolísání hladiny.
Popis: Jednoletá vodní bylina, zčásti ponořená, zčásti plovoucí, lodyha tenká, 50–200 cm dlouhá, větvená, horní listy v hustých plovoucích vrcholových růžicích, řapík měchýřkovitě nafouklý, čepel kosníkovitá, na vrcholu zubatá, okvětní lístky drobné, bílé. Plodem jsou rohaté oříšky. Druh se vyznačuje značnou variabilitou, rozdíly se projevují především ve tvaru plodu, ale i tvaru listu.
Ohrožení a ochrana: Kotvice plovoucí patří ke kriticky ohroženým druhů naší květeny (C1b), ve stejné kategorii je chráněna i podle zákona (§1). Chráněným druhem je i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, na Ukrajině a Rusku.
Poznámka: Občas bývá kotvice pěstována jako okrasná rostlina ve vodních nádržích, v Orientu se z plodů rostliny vyrábí mouka, používá se i jako léčivá bylina.
Fotografovali Ladislav Kovář, dne 4. 9. 2004 (Česko, Poodří, rybník Bezruč); Naděžda Gutzerová, dne 12. 8. 2009 (Chrudimsko, rybník Farář).