Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Rozšíření: Endemit žulových, tzv. vnitřních ostrovů souostroví Seychely. Znám je z větších ostrovů Mahé, Praslin, Silhouette a Curieuse, ale vyskytuje se i na malých ostrůvcích (Cuisin, Aride, North, Félicité, Frégate i Curieuse).
Ekologie: Roste na otevřených skalnatých místech, zejména při pobřeží, v tropickém, celoročně stabilním velmi teplém a relativně vlhkém klimatu, v nižších polohách. Těžiště výskytu je v bezprostřední blízkosti moře, dobře snáší slaný sprej.
Popis: Dvoudomý, bohatě větvený stromek, až 10 m vysoký. Hlavní kmen je zřetelně vyvinutý, na bázi se někdy vytvářejí krátké adventivní vzdušné kořeny. Listy vyrůstají spirálovitě na koncích větví. Jsou mečovité, 1–1,5 m dlouhé, na okraji a na středním žebru s bílými ostny. Květy jsou jednopohlavné, bezobalné. Samčí květy skládají bělavé květenství, podepřené velmi světlými listeny. Samičí květenství tvoří 70–90 květů. Zralá plodenství vypadají jako nezralý ananas, jsou elipsoidní až vejcovitá, až 25 cm dlouhá, nicí. Jednotlivé plody jsou vřetenovité, kolem 10 cm dlouhé, zelené, v plné zralosti až oranžové, v horní části uťaté a vytvářející nepravidelné, na vrcholu rýhované mnohoúhelníky.
Záměny: Pandanus balfourii je dosti podobný druhu P. sechellarum, od nějž se liší zřetelně vyvinutým hlavním kmenem, kratšími (a ne vždy vyvinutými) adventivními kořeny a jeho plody mají široký uťatý vrchol s polygonální strukturou.
Poznámka: Pandány provázejí tropické oblasti Starého světa, jde o velmi početný rod s přibližně 600 druhy.
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 10. a 12. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin, Anse Lazio a Anse Georgette; ostrov Cousin).