Rozsáhlá chráněná krajinná oblast nádherného Českého středohoří zahrnuje velké množství maloplošných chráněných území a nutno podotknout, jedno zajímavější než druhé. V západní části celého CHKO, trochu ve stínu majestátné Rané a Oblíku, se u obce Kozly, několik kilometrů severně Loun, nachází přírodní památka Tobiášův vrch o rozloze 1,5 hektaru. Malé území chráněné již od roku 1936 tvoří čedičový pahorek, tyčící se závratných dvacet metrů nad okolní terén.
Zdolat kótu 354 m n. m. (vrchol) znamená získat třistašedesátistupňový rozhled po překrásném okolí, na severozápadě na masiv Krušných hor, jižně právě na Oblík a Ranou a na západ na nespočet vršků, vrchů, hůrek a hor, tvořících České středohoří.
Když už jsem se ocitl při popisu na vrcholu, pojmu ho jako výchozí bod pro průzkum Tobiášova vrchu. Vyrazíme-li na Libochovice nebo Třebenice, tedy na východ, budeme mít velký problém nepošlapat velké množství hlaváčků jarních (Adonis vernalis), které na sebe v době květu naštěstí dosti výrazně upozorňují nádhernou barvou a velikostí květů. Poněkud méně hojný je ve stejné době kvetoucí koniklec luční český (Pulsatilla pratensis subsp. bohemica).
Jestliže západ není naší oblíbenou světovou stranou, vydáme se na jih. Nijak nevyřešíme hlaváčkový problém, ale přibudou velmi zajímavé rostliny, zejména v květnu a červnu kvetoucí kavyl Ivanův (Stipa pennata) a modřenec tenkokvětý (Muscari tenuiflorum).
Botanicky nejzajímavější volbou bude ale západ. Výskyt hlaváčků je zde už sporadický, naopak ve velkém množství zde vykvétá prvosenka jarní (Primula veris). Bezesporu nejcennější rostlinou je zde však koniklec otevřený (Pulsatilla patens). V březnu 2008 jsme zde napočítali 20 kvetoucích jedinců. Před několika lety byla zdejší mizející populace posílena a bude dále monitorována. Tobiášův vrch se řadí k těm několika málo lokalitám v České republice, kde se spolu vyskytují koniklec otevřený a koniklec luční český. Přesto zde nebyl zaznamenán výskyt jejich křížence koniklece Hackelova (Pulsatilla ×hackelii).
Abych neošidil severní svah vrchu, odbudu ho konstatováním, že není nikterak botanicky zajímavý. Na samotném vrcholu se setkávají rostliny všech svahů kromě koniklece otevřeného. Z dalších druhů lze zmínit nenápadnou, ale zajímavou a nehojnou silenku ušnici (Silene otites), vzácnější jetel alpínský (Trifolium alpestre) nebo zběhovec lesní (Ajuga genevensis).
Některé druhy, které se zde vyskytují:
Adonis vernalis – hlaváček jarní
Ajuga genevensis – zběhovec lesní
Bellis perennis – sedmikráska obecná
Euphorbia cyparissias – pryšec chvojka
Muscari tenuiflorum – modřenec tenkokvětý
Noccaea perfoliata – penízek prorostlý
Plantago media – jitrocel prostřední
Pulsatilla patens – koniklec otevřený
Pulsatilla pratensis subsp. bohemica – koniklec luční český
Salvia pratensis – šalvěj luční
Silene otites – silenka ušnice
Stipa pennata – kavyl Ivanův
Trifolium alpestre – jetel alpínský
Urtica dioica – kopřiva dvoudomá
Fotografováno ve dnech 24. 4. 2007, 16. 3. 2008 a 30. 3. 2008.