ENCEPHALARTOS LAURENTIANUS De Wild. – píchoš

Česká jména: píchoš (Presl 1846)
Čeleď: Zamiaceae Horan. – kejákovité

Encephalartos laurentianus

Rozšíření: Nevelký areál tohoto afrického druhu se nachází v údolí řeky Kwango na angolsko-konžské hranici, v okolí obce Kasongo-Lunda.

Ekologie: Roste v pobřežní vegetaci, ve vlhkých galeriových lesích i v savaně, obvykle na pískovcových svazích, v nadmořských výškách od 450 do 550 m.

Popis: Dvoudomý cykasorost s dobře vyvinutým nadzemním kmenem, obvykle vzpřímeným, někdy i vystoupavým či poléhavým, 3,5–9 m dlouhým, jednoduchým nebo dokonce chudě větveným. Listy vyrůstají na vrcholu kmene, jsou řapíkaté, 3–6 m dlouhé, zpeřené, lístků je 60–80 párů, jsou kopinaté až úzce vejčité, mírně srpovitě zahnuté, 25–38 cm dlouhé, kožovité, na bázi nesymetrické, po okraji na každé straně lístku s 6–10 výraznými zuby, na vrcholu zašpičatělé. Samčí šištice je stopkatá, vejcovitá až válcovitá, 15–30 cm dlouhá, zelená až světle červená; samičí šištice je téměř přisedlá, elipsoidní, až 45 cm dlouhá, šedozelená.

Ohrožení a ochrana: Je vyhledáván sběrateli rostlin, Červený seznam IUCN (2022) jej z hlediska ohrožení klasifikuje jako druh potenciálně ohrožený (NT). Podléhá rovněž ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Encephalartos laurentianusEncephalartos laurentianus
Encephalartos laurentianusEncephalartos laurentianus
Encephalartos laurentianus
Encephalartos laurentianus

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).