VELLEREOPHYTON DEALBATUM (Thunb.) Hilliard et B. L. Burtt

Syn.: Gnaphalium candidissimum Lam., Gnaphalium carroense Steud., Gnaphalium dealbatum Thunb., Gnaphalium macilentum E. Mey. ex DC., Gnaphalium maculatum Thunb., Gnaphalium micranthum Thunb., Gnaphalium patulum Thunb.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Vellereophyton dealbatum

Rozšíření: Druh pochází z jihoafrického Kapska, je uváděn i z Mosambiku, byl zavlečen do Austrálie, kde je rozšířen v jihozápadní i jihovýchodní části kontinentu, objevuje se také na Tasmánii a na severu novozélandského Severního ostrova.

Ekologie: Ve své domovině roste především v přímořském pásmu, na pobřežních dunách a písčinách, objevuje se však také na vlhkých narušovaných stanovištích ve vnitrozemí, ve vegetačních formacích fynbos a renosterveld. Kvete od října do dubna.

Vellereophyton dealbatum

Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 5–50 cm dlouhou, vlnatě chlupatou. Listy jsou střídavé, přisedlé, obkopinaté, 10–60 mm dlouhé a 2–7 mm široké, celokrajné, plstnaté. Úbory jsou nahloučeny v terminálních hlávkách po 10–40, jsou jen 2–3 mm dlouhé, zákrovní listeny jsou seřazeny v 3–5 řadách, jsou asi 2 mm dlouhé, plstnaté, petalizované, vnější květy jsou samičí, vnitřní oboupohlavné, 5cípé, žluté či načervenalé. Plody jsou elipsoidní nažky s chmýrem asi 1,5 mm dlouhým.

Poznámka: K rodu Vellereophyton je v současnosti řazeno sedm druhů (POWO 2024), všechny jsou jihoafrické.
Jižní Afrika zásobuje Austrálii zavlečenými rostlinami dost vydatně, kromě tohoto druhu tu z jihu afrického kontinentu najdeme i řadu dalších rostlin, z hvězdnicovitých jsou časté například Arctotheca calendula, Arctotis stoechadifolia, Cotula coronopifolia, Gazania rigens nebo Senecio elegans, vyskytují se tu i kosatcovité druhy Ixia polystachya a Watsonia meriana, árónovitá Zantedeschia aethiopica, byla sem zavlečena dokonce i jihoafrická orchidej Disa bracteata aj.

Vellereophyton dealbatum
Vellereophyton dealbatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).