Syn.: Brachyscome carnosa (W. T. Aiton) M. R. Almeida, Cacalia carnosa W. T. Aiton, Senecio pseudo-elegans Less.
Česká jména: starček výborný (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Senecio elegans
Rozšíření: Pochází z jižní Afriky, z provincií Eastern Cape a Western Cape, naturalizovaná na Azorských ostrovech, v jihozápadní i jihovýchodní Austrálii, na Novém Zélandu a v Kalifornii. Pěstovaná jako okrasná rostlina, ve vhodných podmínkách zplaňuje.
Ekologie: Pobřežní duny a útesy, narušená místa, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky 100 m.
Senecio elegans
Popis: Jednoletá bylina s jedním přímým, bohatě větveným stonkem, dorůstající výšky do 1 m. Celá rostlina je nerovnoměrně žláznatě pýřitá, na omak lepkavá. Listy řapíkaté, báze řapíků rozšířená, čepel obvejčitá, lyrovitá, naspodu až peřenosečná, 3–8 cm × 1,5–3,5 cm, na bázi zúžená nebo uťatá, s vroubkovaným až zubatým okrajem. Květenství chocholičnaté, úbory o průměru 1,5–2 cm, zákroveček z 8–14 vejčitých listenů dlouhých asi jako polovina zákrovu, s černými špičkami, zákrovní listenů je ± 13, 6–10 mm dlouhých. Úbory mají obvykle 13 jazykových květů 1–1,5 cm dlouhých, většinou nachové barvy (ale i v dalších odstínech růžové až červenofialové nebo bílé) a četné žluté terčové květy. Plodem je nažka s chmýrem.
Záměny: Podobný starček Senecio glastifolius je vytrvalá rostlina s přisedlými lodyžními listy.
Využití: Pěstuje se jako dekorativní letnička.
Senecio elegans
Senecio elegans
Senecio elegans
Senecio elegans
Fotografováno ve dnech 18. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mossel Bay) a 8. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Banks Peninsula).