Česká jména: pandán (Mareček 1999)
Čeleď: Pandanaceae R. Br. – pandánovité
Rozšíření: Endemický druh malého území na Top Endu australského Severního teritoria, vyskytuje se pouze v západní části Arnhemské země.
Ekologie: Roste na pískovcových skalách a plošinách.
Popis: Dvoudomý keř až menší strom dosahující výšky okolo 5 m, s větvemi od kmene horizontálně odstálými. Listy jsou přímé, rovné, jen výjimečně zahnuté, mečovité, 30–75 cm dlouhé a asi 4 cm široké, po okraji při bázi listu ostnité, nezřídka šedozelené. Květy jsou jednopohlavné, bezobalné, samčí květy mají prašníky asi 2,5 mm dlouhé, plodenství jsou víceméně nicí soliterní hlávky, kulovité, o průměru 10–20 cm, se 7–18(–21) oranžovohnědými peckovicemi, které jsou obvykle bilokulární, 4,5–7 cm dlouhé a 3–6 cm široké, 4–6boké.
Záměny: Velmi osobitý druh pandánu, pro nějž je charakteristický už jen samotný skalnatý biotop, na němž se vyskytuje. Další pandán severu australského Severního teritoria Pandanus aquaticus je rheofytem rostoucím v tekoucí vodě, v této části Austrálie nejběžnější je Pandanus spiralis, což je druh křovinaté savany, písečných dun i mangrovových porostů. U pandánu Basedowova jsou nápadné výrazně horizontálně vedené větve s listy vzpřímenými, většinou nezahnutými, v rodu neobvyklé jsou rovněž párové peckovice.
Poznámka: Herbert Basedow (1881–1933), po němž je pojmenován, byl australský lékař, antropolog a přírodovědec, jenž se angažoval v ochraně domorodých Australanů z území Severního teritoria.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 25. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Nawurlandja).