HIBISCUS PETHERICKII Craven, F. D. Wilson et Fryxell – ibišek Petherickův / ibištek

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Hibiscus petherickii

Rozšíření: Endemit nevelkého území v Top Endu australského Severního teritoria, vyskytuje se především v oblasti Národního parku Litchfield. Tento druh byl popsán teprve v roce 2003.

Ekologie: Roste v blahovičníkových porostech, obvykle na písčitých půdách, na skalních výchozech. Kvete od března do srpna.

Hibiscus petherickii

Popis: Keř dosahující výšky 2–4 m, s větvemi řídce hvězdovitě chlupatými a roztroušeně trnitými. Listy jsou řapíkaté, buď kopinaté, celistvé, anebo široce obvejčité, 3–5laločné, 4–13 cm dlouhé a 2–13 cm široké, na bázi klínovité nebo srdčité, po okraji pilovité až zubaté, na vrcholu špičaté, se 3–5 žilkami, po obou stranách čepele řídce hvězdovitě chlupaté, na rubu u báze střední žilky se žlázkou; palisty jsou opadavé, šídlovité, 4–8 mm dlouhé. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů na stopkách 10–25 mm dlouhých, listenů kalíšku je 10–14, jsou volné, čárkovité, až 30 mm dlouhé, drobně ostnité, kalich je 20–25 mm dlouhý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité, až 18 mm dlouhé, špičaté, koruna je růžová, korunní lístky jsou obvejčité, 60–84 mm dlouhé a až 50 mm široké; tyčinkový sloupek je 23–34 mm dlouhý, blizny jsou chlupaté. Plody jsou vejcovité tobolky, 15–20 mm dlouhé, chlupaté.

Poznámka: Edward Raymond Petherick (1927–2019), na jehož počest byl tento druh pojmenován, byl usilovným dokumentátorem a ochráncem posvátných míst domorodých Australanů, ale také neúnavným pozorovatelem australské přírody i lovcem krokodýlů. Šťastně žil po mnoho let se svou ženou (domorodou Australankou) a houfem dětí u hranic Litchfieldského národního parku, a to ve vlastnoručně postavené chatce bez elektřiny. Byl pohřben ve Woolaning Spring při kmenovém obřadu, což je pocta, která je nedomorodým Australanům vzdávána jen naprosto výjimečně.

Hibiscus petherickii
Hibiscus petherickii
Hibiscus petherickii
Hibiscus petherickii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).