Syn.: Bulbocodium hastulatum Friv., Bulbocodium soboliferum (C. A. Mey.) Heynh., Bulbocodium trigynum Griseb., Merendera hastulata (Friv.) Baker, Merendera sobolifera C. A. Mey.
Česká jména: ocúnek předjarní (Nauman 1946)
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité
Rozšíření: Jihovýchodní Evropa a jihozápadní Asie – areál druhu sahá od východu Balkánského poloostrova přes Malou Asii, Zakavkazsko, Sýrii a Írán (odtud byl popsán) až po Afghánistán a Tádžikistán.
Ekologie: Roste na vlhkých loukách, na prameništích a na březích vodních toků, na horských svazích a na sněhových výležiskách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete v předjaří a na jaře.
Popis: Vytrvalá bylina s hlízkou 7–15 mm dlouhou a 5–10 mm širokou, vytvářející podzemní stolony. Listy jsou přízemní, na bázi s blanitou pochvou, jsou 3(–4), objevují se už v době květu, jsou čárkovité až podlouhle kopinaté, až 150 mm dlouhé a 10 mm široké, po povrchu jemně rýhované, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po dvou, okvětní cípy jsou volné, 15–40 mm dlouhé a 2,5–8 mm široké, dlouze nehetnaté, bílé, světle růžové až nafialovělé, na bázi šípovité, se 2 svěšenými čárkovitými přívěsky, na vrcholu tupé; tyčinky jsou přisedlé na bázi okvětních cípů, prašníky jsou kratší než nitky tyčinek, 1,5–3,5 mm dlouhé, nachové až fialové, čnělky jsou volné. Plodem je elipsoidní až vejcovitá tobolka, 15–20 mm dlouhá.
Využití: Objevuje se vzácně také ve středoevropských zahradách, vysazuje se obvykle na skalkách s předjarními cibulovinami.
Poznámka: Dříve býval tento druh zařazován k samostatnému rodu Merendera, v němž bylo v Evropě rozlišováno pět druhů. Kromě tohoto druhu sem patřil třeba ještě druh Colchicum montanum.
Fotografováno v březnu 2004 (Česko, Morava, kultura) a v únoru 2025 (Čechy, kultura).