Syn.: Bulbocodium vernum L., Merendera verna (L.) Bubani
Česká jména: jarovít obecný (Presl 1846), kobzolec jarní (Sloboda 1852), ocúnovec jarní (Nauman 1946), ocúnovec (Mareček 1994)
Slovenská jména: jarovít jarní (Reuss 1853)
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité
Rozšíření: Hory jižní a střední Evropy, od Pyrenejí, Jury a Apenin (Umbria) přes Alpy (především jejich západní část, ale vzácně i v jihovýchodních Alpách – Dolomity a Korutany) až po Karpaty a hory Balkánského poloostrova. Vyskytuje se i v Maďarsku, na Ukrajině, ve střední a jižní části evropského Ruska a v Předkavkazsku.
Z balkánské a východoevropské části areálu bývá nezřídka uváděn v poddruhu Colchicum bulbocodium subsp. versicolor, z Rumunska je uváděna varieta C. bulbocodium var. edentatum.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách, na kamenitých stráních, ale i ve světlých lesích a lesních lemech, častěji na vápenci, nevyhýbá se ale ani kyselému podkladu, na půdách vlhkých, později vysychavých, v pásmu od podhůří až do subalpínského stupně (v Alpách až do nadmořské výšky kolem 2100 m). Kvete začátkem jara, v závislosti na podmínkách na lokalitě od února do května.
Popis: Vytrvalá bylina s kulovitou hlízkou, geofyt, 5–15 cm vysoký, 2–3 úzce kopinaté listy (jen nanejvýše 1,5 cm široké) vyrůstají společně s květy, jsou žlábkovité, na vrcholu s kápovitou špičkou, po odkvětu se výrazně prodlužují (dosahují délky až 15 cm). Květy jsou jednotlivé, ale i po 2–3, koruna je trubkovitá, 6–8 cm v průměru, 6četná, korunní lístky nesrostlé, barvy lila, ale i růžové nebo bílé, 6 tyčinek je přirostlých ke korunním lístkům, čnělka je 3blizná. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Colchicum bulbocodium je zákonem chráněným druhem v Itálii, Rakousku a Maďarsku.
Poznámka: Stále častěji se objevuje také u nás v kultuře. Vyžaduje dobře propustnou a mírně vlhkou humózní půdu, i v našich klimatických podmínkách je plně mrazuodolný. Zatahuje koncem jara.
Fotografováno od 16. 3. do 17. 4. 2003 (Česko, Brno, fotografované rostliny pocházejí z kultury).