Syn.: Acacia frondosa Willd., Acacia glauca (L.) Willd., Acacia leucocephala (Lam.) Link, Acacia leucophala Link, Leucaena glabra Benth., Leucaena glauca Benth., Mimosa glauca Koenig ex Roxb., Mimosa leucocephala Lam., Mimosa leucophala Lam.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Druh pochází ze Střední Ameriky, z oblasti od jižního Mexika (Campeche, Chiapas, Oaxaca, Quintana Roo, Tabasco, Veracruz, Yucatan) přes Belize a Guatemalu po Salvador a Honduras. Nyní je rozšířen v mnoha zemích subtropického i tropického pásma, byl zavlečen do Makaronésie, východní i západní Afriky (od Egypta přes Tanzánii po jihoafrickou provincii KwaZulu-Natal, od Senegalu přes Nigerii i Niger až po Zair), na Maskarény, do jižní Asie (Indie, Sri Lanka, jižní Čína, Tchaj-wan, Filipíny), severní Austrálie, na jih USA, do Jižní Ameriky (Galapágy, brazilské regiony Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica) i do Tichomoří. Široce pěstovaný, snadno zplaňuje, roste rychle a tvoří hustá houští, která vytěsňují přirozenou vegetaci. Je zařazen IUCN do seznamu 100 nejnebezpečnějších invazních druhů.
V areálu se rozlišují tři poddruhy, kromě nominátního jsou to ještě L. leucocephala subsp. glabrata a L. l. subsp. ixtahuacana (jen malý areál na pomezí Mexika a Guatemaly).
Ekologie: Původní lokality druhu jsou jen nesnadno odlišitelné od nepůvodních výsadeb, jedná se totiž o široce kultivovaný druh i v zemích svého původu. Je to tropický druh s optimálními podmínkami pro růst v zemích do 15 až 25° na sever nebo na jih od rovníku, v polosuchém nebo ve vlhkém podnebí s obdobím sucha do 6–7 měsíců, s průměrnými ročními srážkami od 650 do 3000 mm, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500(–2100) m. Obsazuje otevřená stanoviště, je agresivním kolonizátorem ruderálních míst, někdy i obdělávané půdy, například kakaových plantáží, kde původně byl vysazován jako stínící dřevina. Po zničení koruny požárem nebo slabým mrazem rychle obnovuje růst z kořenů.
Popis: Rychle rostoucí a hluboce kořenící malý keř až bohatě větvený středně vysoký strom, dorůstající výšky 3–15 m. Kmen má průměr 10–50 cm, listy jsou 2krát zpeřené, lístků prvního řádu je 6–9 párů, lístků druhého řádu je 13–21 párů, lístky jsou mírně asymetrické, kopinaté až obkopinaté, na vrcholu špičaté, na bázi okrouhlé až tupé, 9–16 mm dlouhé, 2–4,5 mm široké. Květní hlávky o průměru 12–21 mm vyrůstají po 2–6 v paždí listů na mladých výhonech. Hlávka je složena ze 100–180 jednotlivých bělavých květů s četnými tyčinkami se světle žlutými prašníky. Plodem je lusk 11–19 cm dlouhý, 15–21 mm široký, po 5–20 na květní hlávku. Lusky jsou ploché, s 8–18 semeny, hnědé až oranžově hnědé, lysé nebo pokryté bílými chloupky, papírovité, otevírají se podél obou okrajů. Semena uložená příčně v lusku jsou oválná, tvrdá, tmavě hnědá, lesklá, 0,7–1 cm dlouhá. Na rostlině jsou často současně květy, zrající i zralé plody.
Využití: Druh má velmi širokou škálu využití. Používá se především jako vysoce kvalitní krmivo pro dobytek. Má velmi rychlý růst a vysokou produkci biomasy. V několika zemích jihovýchodní Asie (Barma, Kambodža, Laos a Thajsko) je nejdůležitějším zdrojem krmiva. Dřevo se využívá v truhlářství, k výrobě parket, dřevotřískových desek, slouží k otopu, k výrobě dřevěného uhlí a k výrobě papíru. Z lusků, listů a kůry se extrahují červená, hnědá a černá barviva. Druh se vysazuje ke zpevnění erozí ohrožených ploch, jako dřevina poskytující stín a oporu hospodářským rostlinám, jako větrolam nebo živý plot. Je to důležitá medonosná rostlina. Druh má potenciál obnovovat úrodnost půdy, jeho kořeny fixují dusík, používá se jako zelené hnojení. Mladé lusky jsou jedlé, ale semena obsahují mimosin, aminokyselinu toxickou pro obratlovce, kteří nejsou přežvýkavci.
Fotografováno ve dnech 7. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Hawaii, Hapuna Beach) a 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Oahu, Kuliouou Ridge).