Syn.: Aquilegia silvestris Necker, Aquilegia cornuta Gilib., Aquilegia versicolor Salisb., Aquilegia vulgaris subsp. grandiflora Gaudin, Aquilina vulgaris (L.) Bubani
Česká jména: orličie kořenie (Saličetova Ranná lékařství), vorlíček (Hájek 1562, Huber 1596), orlíček obecný (Presl 1918, Presl 1846, Opiz 1852, Kubát 2002)
Slovenská jména: orlíček obecný (Reuss 1853), orlíček obyčajný (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Evropa (kromě nejsevernějších oblastí), severní Afrika, druhotně i Makaronésie a Severní Amerika. V Česku je rozšířen od nížin až do podhůří, v některých oblastech však zcela chybí, zároveň mnohde ustupuje. Jinde však může zplaňovat ze zahrad.
Ekologie: Roste ve světlých lesích, na pasekách, loukách i pastvinách, také kolem cest, v blízkosti lidských sídel a zahrad. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a lodyhou přímou, chudě větvenou, roztroušeně chlupatou, jejíž výška dosahuje až 75 cm, většinou však bývá nižší. Přízemní listy jsou řapíkaté, dvakrát 3četné, lodyžní listy přisedlé, členěné až celistvé. Květ je nejčastěji modrý, nacházejí se však i exempláře bílé a růžové, které snad mohou místy signalizovat únik z kultury. Plody jsou měchýřky.
Ohrožení a ochrana: Orlíček obecný patří k ohroženým druhům naší květeny (C3). Na Slovensku je řazen k druhům málo dotčeným (LC).
Využití: Od počátku novověku se také pěstuje v kultuře, v zahradách se objevuje v mnoha kultivarech, které se odlišují barvou i tvarem květu, kromě rostlin s květy jednoduchými lze najít i exempláře s květy plnými či jinak teratologicky změněnými.
Rostlina je jedovatá, používala ji však i stará medicína a bylinkářství, připravovala se z ní také tzv. orlíčková voda (Aquilinae aqua stillatitia).
Poznámka: K rodu Aquilegia je v současnosti započítáváno 129 druhů a kříženců (POWO 2021), všechny se vyskytují na severní polokouli.
Fotografováno v květnu 2003 (Česko, Morava, Hostýnské vrchy a Brno) a v květnu a červnu 2017 (Čechy, Polabí, kultura a zplanělé exempláře).