Syn.: Tacsonia trifoliata Juss., Tacsonia trigona Ruiz et Pav. ex DC.
Česká jména: trubeň (Presl 1846)
Čeleď: Passifloraceae Juss. ex Roussel – mučenkovité
Rozšíření: Endemit peruánských And, vyskytuje se ve středo- a jihovýchodoperuánských oblastech Ancash, Ayacucho, Cuzco, Huánuco, Junín, Lima a Pasco.
Ekologie: Roste v mlžných lesích, v křovinách, na skalnatých svazích, v nadmořských výškách od 2500 až do 4500 m.
Popis: Statná liána, celá hustě chlupatá, úponky vyrůstají v paždí listů. Palisty jsou kopinaté, 1,5–3 cm dlouhé, listy jsou střídavé, řapíkaté, 3četné, lístky úzce vejčité až kopinaté, 3–5 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, obvykle celokrajné, zašpičatělé. Květní stopky jsou až 9 cm dlouhé, listeny jsou vejčité, od báze volné, 2–3,5 cm dlouhé, na okraji jemně dřípené, květy jsou 5četné, kališní trubka je 3–4 cm dlouhá, zelená až purpurově naběhlá, kališní cípy jsou vejčité, 2–3 cm dlouhé, tmavě růžové, korunní cípy úzce vejčité, podobně zbarvené. Plodem je vejcovitá bobule, 4–6 cm dlouhá.
Poznámka: Tento půvabný a v podstatě i nezaměnitelný druh mučenky se vyskytuje v oblasti dříve osídlené národem Inků, v jejich jazyce nese téměř podmanivé jméno Naupa-mchu-jamppajhuai. Dříve býval od rodu pravých mučenek s krátkou kališní trubkou oddělován do samostatného rodu trubeň (Tacsonia), který se vyznačoval kalichy barevnými a trubkami předlouhými.
Fotografovaly Jindřiška Vančurová, dne 17. 8. 2006, Ljuba Procházková, dne 14. 10. 2013, a Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Huascarán NP, Laguna Llanganuco).