Syn.: Waltheria reticulata Hook. f., Waltheria sericea Turcz.
Česká jména: samoš (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Druh severozápadu Jižní Ameriky (pacifická i andská část Ekvádoru, andská oblast severního a středního Peru) a Galapág (ostrovy Española, Fernandina, Floreana, Genovesa, Isabela, Marchena, Pinta, San Cristóbal, Santa Cruz, Santa Fé, Santiago).
Ekologie: Roste v suchých lesích a xerofilních křovinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1600 m, na Galapágách společně s druhy Cordia lutea, Croton scouleri, Gossypium darwinii, Scutia spicata aj.
Popis: Keř, 50–200 cm vysoký, rozložitý, bohatě větvený, s větvemi přímými až převisajícími, červeně naběhlými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité, vzácněji eliptické či dokonce mělce 3laločné, 3–6 cm dlouhé a 2,5–4,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité, na okraji pilovité, oboustranně šedozeleně, někdy až nažloutle chlupaté. Květy v terminálních i úžlabních svazečcích; listeny jsou čárkovité; koruna je 5četná, kalich trubkovitý, chlupatý, korunní lístky jsou 5–7 mm dlouhé, žluté, tyčinek je 5. Plody jsou tobolky, 2–3 mm dlouhé.
Poznámka: Rod Waltheria čítá asi 50 druhů, které se vyskytují především v tropické části Nového světa. Některé druhy (např. Waltheria indica) jsou v současnosti rozšířeny pantropicky.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 4. 10. 2015 (Ekvádor, Galapágy, Isabela).