IMPATIENS PARVIFLORA DC. – netýkavka malokvětá / netýkavka malokvetá

Syn.: Balsamina parviflora (DC.) Ser.
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité

Impatiens parviflora

Rozšíření: Původní areál druhu se nachází v oblasti jižní části západní Sibiře, západního Mongolska, přilehlé turánské oblasti a západní části Himálaje. Druhotně se netýkavka malokvětá rozšířila do dalších oblastí Asie, Evropy, severní Afriky a Severní Ameriky. V našich zemích se začala rozšiřovat na konci 19. století. Za původce rozšíření se považují botanické zahrady, zámecké parky, soukromé sbírky. Do současnosti se netýkavka malokvětá stačila rozšířit na značnou část našeho území. Chybí pouze ve vyšších horských polohách.

Ekologie: Roste na březích řek a potoků, podél lesních cest, v lesních údolích a v příměstských lesích, objevuje se i na stinných místech v zahradách a parcích. Roste také v blízkosti lidských sídlišť. Vyhledává především stinná a vlhká místa, snese i mírný polostín. Půdy vyžaduje bohaté živinami – hlavně dusíkem, humózní. Kvete od června do září.

Popis: Jednoletá bylina, primární kořen brzy zaniká a je nahrazen adventivními kořeny. Lodyha je přímá, v horní polovině větvená, 30-80 cm vysoká. Rostlina je světle zelená, někdy červenofialově naběhlá. Lodyžní listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až eliptické, jemně ostře pilovité. Květy na stopce 3-10, jejich barva je světle žlutozelená, uvnitř s červenou kresbou. Plodem je podlouhle kyjovitá tobolka. Tobolky pukají, přičemž je semeno vystřeleno i na velké vzdálenosti od rostliny.

Poznámka: Tento druh netýkavky často vytváří velké porosty rostlin, které utlačují přirozenou bylinnou vegetaci.

Impatiens parviflora
Impatiens parviflora

Fotografováno dne 5. 8. 2005 (Česko, Praha-Chuchle).