Syn.: Racosperma conjunctifolium (F. Muell.) Pedley
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Severoaustralský druh, vyskytuje se především v Severním teritoriu (v povodí Victoria River a na jižním pobřeží Carpentarského zálivu), areál však okrajově zasahuje také do severozápadního Queenslandu a na sever Západní Austrálie (region Kimberley).
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a blahovičníkových lesích, na písčitých, kamenitých a skalnatých stanovištích. Kvete od května do září.
Popis: Keř zhruba 200 cm vysoký, s větvemi hranatými, hnědými. Fylodia vyrůstají jednotlivě nebo ve svazečcích po 2–4, jsou čárkovitá až úzce eliptická či obkopinatá, plochá, rovná nebo lehce zahnutá, 8–20 mm dlouhá a 1–3,5 mm široká, se zřetelnou střední žilkou a s 1 nebo 2 dalšími méně zřetelnými žilkami. Květenství je klasnaté, 7–30 mm dlouhé, žluté, květy jsou 5četné, kališní lístky jsou volné, 0,3–0,6 mm dlouhé, lysé, koruna je 0,8–1,5 mm dlouhá, lysá. Plodem je vzpřímený lusk, 30–70 mm dlouhý a jen 3,5–7 mm široký, plochý.
Poznámka: Acacia conjunctifolia je v rámci rodu řazena k sekci Juliflorae, která se vyznačuje poměrně širokými fylodii s více žilkami a klasnatým květenstvím. Fylodia seskupená ve svazečcích, která jsou pro představovaný druh příznačná, jsou v této sekci poměrně neobvyklá.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, region Victoria Bonaparte, Judbarra / Gregory National Park).