Syn.: Acacia decurrens var. mollissima É. Miège, Racosperma mearnsii (De Wild.) Pedley
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Původem z jihovýchodní Austrálie (New South Wales, South Australia, Tasmania, Victoria). Zavlečen do Makaronésie (Kapverdy, Madeira), jižní Afriky a na Madagaskar, na Nový Zéland, ale i do jižní Evropy, objevuje se na Havajských ostrovech i v Karibiku. Vysazován v mnoha subtropických i tropických oblastech světa – východní Afrika, východní Asie, Indie, Sri Lanka, Indonésie, Filipíny, Brazílie). Nezřídka se projevuje jako silně invazivní druh.
Ekologie: Ve své domovitě roste v lesích subtropického pásma, jinde se objevuje v okolí městských sídel, na narušovaných stanovištích, proniká do travnatých stanovišť (savany, stepi), zapojuje se do původní vegetace, kterou potlačuje. Kvete ponejvíce od června do srpna (částečně celoročně).
Popis: Strom 9–15 m vysoký, bohatě větvený. Mladé listy jsou zlatoplstnaté, starší listy zelené, jemně chlupaté, sudozpeřené, s 6–30 páry, lístky čárkovité, 0,7–6 × 0,4–0,8(–1) mm. Květy mají 6–7 mm v průměru, vyrůstají v kulovitých strboulech, které se sdružují do hroznů, jsou žluté nebo bělavé. Plodem je zaškrcovaný lusk, 5–10 cm × 4–5 mm.
Využití: Okrasná i medonosná dřevina, zdroj taninu, dřevo se využívá ve stavebnictví, ale i k výrobě papíru a dřevěného uhlí.
Fotografováno dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, okolí Funchalu).