ACROSTICHUM AUREUM L. – prašnatec

Syn.: Acrostichum guineense Gaudich., Acrostichum inaequale Willd., Chrysodium aureum (L.) Mett., Chrysodium inaequale (Willd.) Fée, Chrysodium vulgare Fée
Česká jména: prašnatec (Presl 1846)
Čeleď: Pteridaceae E. D. M. Kirchn. – křídelnicovité

Acrostichum aureum

Rozšíření: Druh s rozsáhlým pantropickým areálem, především se vyskytuje v pobřežních oblastech. V Americe roste od Floridy přes Střední Ameriku a ostrovy v Karibském moři na jih až do Ekvádoru a jižní Brazílie. V Africe roste od Senegalu po Angolu, na východě od Keni po Jihoafrickou republiku, dále na ostrovech v Indickém oceánu. V Asii roste na Srí Lance a od jižní Číny po Malajsii, na Tchaj-wanu, Filipínách a v Indonésii. Dále se vyskytuje na severu a severovýchodě Austrálie a na mnohých ostrovech v Oceánii.

Ekologie: Provází vegetaci mangrove, brakické a méně i sladkovodní mokřady, lemuje vodní kanály a často i plochy otevřené vodní hladiny.

Acrostichum aureum

Popis: Mohutná, až 2 m vysoká kapradina s plazivým nebo vystoupavým oddenkem, často tvoří rozsáhlé kolonie; pleviny jsou velmi tmavé, vejčitě kopinaté, 1–2(–4) cm dlouhé. Listy jsou jednoduše zpeřené, 1–3 m dlouhé; řapík je slámově hnědý, 10–70(–100) cm dlouhý; čepel tvoří 10–30 kožovitých jařem, které obvykle směřují šikmo kupředu; lístky jsou podlouhlé, krátce řapíčkaté, 15–40 cm dlouhé a 1,8–5,5 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na vrcholu zaokrouhlené; sporangia pokrývají rub 1–7(–12) horních jařem.

Využití: V Indonésii se mladé listy konzumují jako zelenina, na některých ostrovech Mikronésie slouží jako pomocný prostředek při bolestech svalů, což může mít určitou souvislost s prokázanou antibakteriální aktivitou.

Acrostichum aureum
Acrostichum aureum
Acrostichum aureum
Acrostichum aureum
Acrostichum aureum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. a 4. 3. 2009 (Kostarika, Punta Uva a Rio Banana) a 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).