Syn.: Aloe ciliaris Haw.
Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Vyskytuje se na jihovýchodě jihoafrického Kapska (Eastern Cape Province). Kromě nominátní variety jsou rozlišovány ještě A. ciliaris var. redacta a A. ciliaris var. tidmarshii. Jako okrasná rostlina bývá pěstován v subtropických oblastech světa, takže byl zavlečen rovněž na Kanárské ostrovy, do severozápadní Afriky, Francie, jihovýchodní Austrálie, na Nový Zéland, ostrov Norfolk a Ostrovy Juana Fernándeze.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, často v suchých říčních údolích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m. Objevuje se také v okolí lidských sídel a zahrad.
Popis: Opíravý sukulent s větvemi štíhlými, až 6 m dlouhými, na bázi dřevnatými. Listy vyrůstají v horní části větví, jsou spirálovitě rozložené, objímavé, úzce kopinaté, 5–15 cm dlouhé a 1–3 cm široké, dužnaté, po okraji s bílými zuby, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, hroznovité, květy jsou trubkovité, až 25 mm dlouhé, červené, na špičkách okvětních lístků žluté. Plodem je tobolka.
Poznámka: Jihoafrický rod Aloiampelos v současnosti zahrnuje sedm druhů (POWO 2020). Dříve byly tyto rostliny řazeny k rodu Aloe, avšak na základě revize z roku 2013 byl tento početný rod rozčleněn ještě na další tři rody. Kromě vlastního rodu Aloe je to tedy ještě zde představovaný popínavý a nedichotomicky větvený rod Aloiampelos a dále rody Kumara (dichotomické větvení a dvouřadě uspořádané listy) a Aloidendron (dichotomické větvení a listy v růžici).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 2. 2020 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, okolí obce Chamorga).