Česká jména: aloes stromovitý (Presl 1846)
Čeleď: Asphodelaceae Juss. – kopíčkovité
Aloe arborescens
Rozšíření: Jižní Afrika – od Kapského poloostrova podél východního pobřeží přes provincie KwaZulu-Natal, Mpumalanga a Limpopo do Mozambiku, Zimbabwe a Malawi. V jižní Africe roste dalších asi 125 druhů rodu Aloe. Druh je pěstován v řadě subtropických i tropických oblastí světa, nezřídka zde také zplaňuje (např. Makaronésie, Středozemí apod.).
Ekologie: Roste na horských hřebenech a skalách, také v křovinatém buši, v pásmu od mořského pobřeží až do hor. Kvete od května do července.
Aloe arborescens
Popis: Sukulentní rostlina, až 200(–400) cm vysoká, kmínek je větvený, listy v růžici nahloučené na konci větví, silně dužnaté, až 60 cm dlouhé, šedozelené, na okrajích zubaté, mečovitě zahnuté. Květenstvím je hrozen až 90 cm dlouhý, květy jsou trubkovité, červené, oranžové, ale i růžové nebo žluté, 4–5 cm dlouhé. Druh je velmi variabilní.
Využití: V jižní Africe se vysazuje do živých plodů, Zuluové používají prášek ze sušených listů jako ochranu proti bouřím, odvar je používán v tradiční medicíně i jako léčivý prostředek. U nás se běžně pěstuje jako pokojový sukulent.
Ohrožení a ochrana: Druh podléhá ochraně mezinárodní úmluvy CITES.
Aloe arborescens
Aloe arborescensAloe arborescens
Aloe arborescens
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Levada dos Piornais), Věra Svobodová, dne 20. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Cape Point).