Syn.: Androsace robusta (R. Knuth) Hand.-Mazz., Androsace villosa f. breviscapa R. Knuth, Androsace villosa f. longiscapa R. Knuth, Androsace villosa var. robusta R. Knuth
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité
Rozšíření: Západohimálajský druh s areálem v severním Pákistánu, v Kašmíru a Ladakhu, v jihozápadním Tibetu a na západě Nepálu. V areálu vytváří lokální populace s drobnými morfologickými odchylkami; nominátní varieta by měla být pokrytá rezavými chloupky.
Ekologie: Roste na travnatých a kamenitých místech s nezapojenou vegetací, v nadmořských výškách 3100–5100 m.
Popis: Vytrvalá bylina, tvoří kolonie kompaktních kulovitých růžic o průměru 4–14 mm, spojovaných kaštanově hnědými, 1–1,2 cm dlouhými nadzemními výběžky. Listy jsou kopinaté až obkopinaté, vnější 4–9(–11) mm dlouhé a 1,5–2,8 mm široké, obvykle s 0,4–1,9 mm dlouhými bělavými nebo rezavými chloupky a přimíšenými žlázkami. Stvol je 4–9(–9,5) cm vysoký, na vrcholu s 3–12 květy; listeny jsou 3,5–6,5 mm dlouhé; květní stopky jsou kratší nebo stejně dlouhé jako listeny; kalich je polokulovitý nebo zvonkovitý, 3–3,4 mm dlouhý, do poloviny srostlý, s tupými cípy; koruna je kolovitá, (6,5–)7,5–10,5 mm v průměru, bílá nebo narůžovělá, s žlutavým až červeným kroužkem kolem ústí. Tobolky jsou elipsoidní.
Záměny: Druh patří do širšího okruhu pochybku Androsace villosa, který se však v širším himálajském prostoru zřejmě nevyskytuje a je zde nahrazen příbuznými druhy. Jedním z nich je Androsace baltistanica, který je drobnější a má chudší květenství o 1–3 květech.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 21. 7. 2013 (Indie, Ladakh, cesta k tábořišti Lartse pod sedlem Kangmaru La).