Syn.: Anemone japonica var. hupehensis Lemoine, Anemone japonica (Thunb.) Siebold et Zucc., nom. illeg., Anemone scabiosa H. Lév. et Vaniot, Anemone vitifolia var. japonica (Thunb.) Finet et Gagnep., Atragene japonica Thunb., Eriocapitella japonica (Thunb.) Nakai
Česká jména: sasankovka japonská, sasanka japonská (Hejný et Slavík 1988)
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Druh jižní a střední Číny, vyskytuje se v provinciích Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hubei, Jiangxi, Shaanxi, Sichuan, Yunnan a Zhejiang, roste také na Tchaj-wanu. V Číně je také pěstován ve varietě japonica (v Květeně ČR je tento víceméně kulturní taxon uveden jako samostatný druh pod nekorektním jménem Anemone japonica), která byla zavlečena i do Jižní Koreje, Japonska a na Havajské ostrovy.
Ekologie: V Číně roste na travnatých svazích a okrajích vodních toků v horských oblastech, v nadmořských výškách od 400 až do 2600 m.
Popis: Vytrvalá bylina, na bázi dřevnatějící, lodyha je 30–100(–120) cm vysoká, řídce chlupatá. Bazální listy jsou dlouze řapíkaté, 3četné, chlupaté, lístky jsou řapíčkaté, hluboce laločnaté, na okraji pilovité až zubaté, na bázi srdčité. Listeny jsou podobné listům, 3laločné až 3dílné, laloky jsou hrubě pilovité, někdy pod květem ještě se dvěma vstřícnými listeny. Květy v mnohokvětém, 2–3krát větveném vrcholíku, květní stopky jsou 2–3 cm dlouhé, chlupaté, květy vyrůstají jednotlivě, okvětní lístky jsou růžové nebo bílé, obvejčité, 20–30 × 13–20 mm. Plodem jsou vejcovité nažky.
Využití: Řada kultivarů a hybridů se pěstuje jako dekorativní zahradní rostliny, kvetou v pozdním létě a na podzim. Pěstované rostliny prospívají v teplých oblastech v polostínu. Rostlina se rozšiřuje z kořenových výhonů, rychle obsazuje větší plochy a obtížně se odstraňuje.
Fotografováno dne 8. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Hawaii, NP Volcano, Kilauea Iki trail).