Syn.: Anemone baldensis G. Don, Anemone commersoniana Richardson ex Spreng., Anemone hudsoniana (DC.) Richardson, Anemone lanigera Gay, Anemone magellanica H. R. Wehrh., Anemone narcissiflora Hook. et Arn., Anemone sanguinea Pursh ex Pritz.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Anemone multifida
Rozšíření: Severní i Jižní Amerika, druh s bipolárním areálem, který zasahuje do arktických, subarktických a alpinských oblastí obou kontinentů, v Severní Americe vede od Aljašky a Yukonu přes Britskou Kolumbii a Albertu až k Hudsonovu zálivu, na jih sestupuje po hřebenech Skalistých hor až do Utahu a Colorada, izolovaně se ještě objevuje ve východní části Severní Ameriky, v jihovýchodní Kanadě a na severovýchodě USA. V Jižní Americe roste ve středním a jižním Chile a v jižní Argentině, zasahuje až na Ohňovou zemi. V areálu se rozlišují 4 variety.
Ekologie: V Severní Americe roste v prérii, na křovinatých i travnatých svazích, ve světlých lesích, na skalnatých stanovištích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3200 m. Na severní polokouli kvete od dubna do července. Ve Skalistých horách se rozlišuje varieta A. m. var. saxicola, která zasahuje až do výšek okolo 4200 m n. m. V Jižní Americe osídluje skalnaté svahy a kamenité stráně, okraje lesů i horské stepi, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Anemone multifida
Popis: Vytrvalá bylina s přímou lodyhou, 10–45(–70) cm vysokou, chlupatou. Přízemní listy v počtu 3–6(–10), jejich řapíky jsou (2–)4–10(–14) cm dlouhé, čepele jsou v obrysu okrouhlé až obvejčité, (1,5–)2,5–4,5(–5,5) × (1–)3–10 cm, (2–)3četné, úkrojky jsou čárkovité. Květenství je 2–7květé nebo mohou květy vyrůstat i jednotlivě, lodyžních listenů je 3–5, (1,5–)3–4(–5) × 0,5–1(–2) cm. Květy jsou 5–9četné, okvětní lístky zelené až žluté, modré, červené nebo bílé, 5–17 × (3,5–)5–7(–9) mm, uvnitř lysé, vně chlupaté. Plodem je nažka.
Využití: Původní Američané používali tuto sasanku ve své medicíně jako antirevmatikum, při nachlazení, ale i jako prostředek k hubení vší a blech.
Anemone multifida
Anemone multifida
Anemone multifida
Anemone multifida
Anemone multifida
Anemone multifida
Anemone multifida
Anemone multifida
Fotografováno v průběhu roku 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Bowmont Park a Confluence Park).