Syn.: Anemone hortensis var. pavonina (Lam.) Gren. et Godr.
Česká jména: sasanka peřestá (Presl 1846), sasanka páví (Hejný et Slavík 1988)
Slovenská jména: veternica pestrá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v oblasti od jižní Francie po Turecko.
Ekologie: Obsazuje travnatá a křovinatá stanoviště, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od konce února do začátku května.
Popis: Vytrvalá bylina s hlízovitým oddenkem. Lodyha je přímá, jednoduchá, 15–45 cm vysoká. Dolní listy 3–5sečné, podkvětní listeny jsou úzce kopinaté, většinou nedělené. Květy dosahují průměru 3–5(–6,5) cm, s (7–)8–9(–12) okvětními lístky, které jsou červené, růžové až purpurové, často na bázi nažloutlé. Plody jsou nažky.
Záměny: Od poněkud podobné a rovněž mediteránní sasanky proměnlivé (Anemone coronaria) se odlišuje především nedřípenými podkvětními listeny.
Poznámka: Zatímco encyklopedické dílo Flora Europaea o tomto druhu ještě nepochybuje, v některých novějších taxonomických konceptech bývá tento taxon přímo spojován s druhem Anemone hortensis. Odlišovat by se měl od A. hortensis menším počtem okvětních lístků, ty by měly být zároveň poněkud širší než u druhu A. hortensis. Taxonomická hodnota Anemone pavonina je poměrně nejistá. Dalším problémem je postavení druhu Anemone fulgens, jenž má intermediární znaky a podle některých badatelů snad představuje křížence obou výše zmíněných taxonů.
Fotografováno ve dnech 26. 4. a 1. 5. 2015 (Řecko, Peloponés, v oblasti Mt. Menalos a u jezera Doxa).