Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Rozšíření: Pravděpodobně endemit Venezuely, byl popsán ze severovenezuelského státu Sucre, jeho areál zasahuje i do oblasti Guyanské vysočiny na jihovýchodě země.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, stoupá do nadmořské výšky okolo 750 m.
Popis: Dřevitá liána s větvemi na průřezu okrouhlými, jemně chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, složené, se 2–3 lístky a větvenou úponkou, lístky jsou vejčité, 5–8,5 cm dlouhé a 3–6,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci kolem žilek jemně chlupaté, na rubu řídce chlupaté. Květenství je axilární, hroznovité; kalich je zvonkovitý, na vrcholu uťatý, po stranách s nápadnými 5 křídly, která jsou zakončena drobnými šídlovitými cípy jen asi 3 mm dlouhými; koruna je trubkovitá, 5–6 cm dlouhá, žlutá, vně lysá, korunní cípy jsou bělavé. Plodem je elipsoidní tobolka až 7 cm dlouhá a 4 cm široká, semena jsou srostlá s velkým blanitým křídlem, celkově dosahují délky až 2,6 cm a šířky až 4 cm.
Poznámka: Neotropický rod Anemopaegma zahrnuje asi 45 druhů, které se vyskytují v oblasti od jižního Mexika po severní Argentinu. Patří k čeledi trubačovitých (Bignoniaceae), která sestává z 81 rodů a asi 840 druhů keřů, stromů nebo lián tropického pásma obou zemských polokoulí. Velká část z nich pochází výhradně ze Střední a Jižní Ameriky, kromě tohoto rodu jsou to ještě například rody Amphitecna, Handroanthus, Jacaranda nebo Tabebuia.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).