ANEMOPAEGMA ALATUM A. H. Gentry

Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité
Anemopaegma alatum
Rozšíření: Pravděpodobně endemit Venezuely, byl popsán ze severovenezuelského státu Sucre, jeho areál zasahuje i do oblasti Guyanské vysočiny na jihovýchodě země.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, stoupá do nadmořské výšky okolo 750 m.
Anemopaegma alatum
Popis: Dřevitá liána s větvemi na průřezu okrouhlými, jemně chlupatými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, složené, se 2–3 lístky a větvenou úponkou, lístky jsou vejčité, 5–8,5 cm dlouhé a 3–6,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci kolem žilek jemně chlupaté, na rubu řídce chlupaté. Květenství je axilární, hroznovité; kalich je zvonkovitý, na vrcholu uťatý, po stranách s nápadnými 5 křídly, která jsou zakončena drobnými šídlovitými cípy jen asi 3 mm dlouhými; koruna je trubkovitá, 5–6 cm dlouhá, žlutá, vně lysá, korunní cípy jsou bělavé. Plodem je elipsoidní tobolka až 7 cm dlouhá a 4 cm široká, semena jsou srostlá s velkým blanitým křídlem, celkově dosahují délky až 2,6 cm a šířky až 4 cm.
Poznámka: Neotropický rod Anemopaegma zahrnuje asi 45 druhů, které se vyskytují v oblasti od jižního Mexika po severní Argentinu. Patří k čeledi trubačovitých (Bignoniaceae), která sestává z 81 rodů a asi 840 druhů keřů, stromů nebo lián tropického pásma obou zemských polokoulí. Velká část z nich pochází výhradně ze Střední a Jižní Ameriky, kromě tohoto rodu jsou to ještě například rody Amphitecna, Handroanthus, Jacaranda nebo Tabebuia.
Anemopaegma alatum
Anemopaegma alatum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).