ANTHYLLIS CYTISOIDES L. – úročník čilimníkovitý / bôľhoj

Syn.: Anthyllis gracilis Salisb., Aspalathoides cytisi K. Koch, Vulneraria gracilis Bubani, Zenopogon cytisoides (L.) Link
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Anthyllis cytisoides

Rozšíření: Druh západního Středozemí, vyskytuje se na jihu a východě Pyrenejského poloostrova, na Baleárských ostrovech (Mallorca, Ibiza, Formentera, Dragonera) a na jihovýchodě Francie, také na severozápadě Afriky (severní Maroko a Alžírsko). Byl zaznamenán i na jihu italského Toskánska.

Ekologie: Roste v mediteránní křovinaté vegetaci, v borových lesích a v lesních lemech. Kvete od dubna do srpna.

Anthyllis cytisoides

Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky až okolo 60 cm, s větvemi přímými, šedo- nebo běloplstnatými. Listy jsou krátce řapíkaté, dolní jednoduché, kopinaté až úzce vejčité, 18–25 mm dlouhé, na vrcholu špičaté, horní listy jsou 3četné, prostřední lístek je řapíčkatý, úzce eliptický, 13–18 mm dlouhý, postranní lístky jsou mnohem menší. Květy vyrůstají jednotlivě nebo ve svazečcích po 2–3 v úžlabí eliptických až vejčitých listenů, jsou rozloženy v horní části větví v řídkém klasnatém květenství až 20 cm dlouhém, květy jsou zhruba 10 mm dlouhé, kalich je 5–7 mm dlouhý, chlupatý, koruna je žlutá, pavéza je asi 4 mm dlouhá, křídla jsou o málo delší než člunek. Plodem je jednosemenný lusk, 3–4 mm dlouhý.

Poznámka: Na Baleárských ostrovech, odkud pocházejí tyto snímky, se vyskytují čtyři zástupci rodu Anthyllis, výhradně na ostrově Menorca roste dosti vzácný endemit poduškovitého habitu Anthyllis hystrix, na Mallorce jsou k vidění ještě dva poddruhy úročníku bolhoje (Anthyllis vulneraria).

Anthyllis cytisoides
Anthyllis cytisoidesAnthyllis cytisoides
Anthyllis cytisoides
Anthyllis cytisoides

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 4. 2025 (Španělsko, Baleárské ostrovy, Mallorca, Andratx, La Trapa).