Syn.: Arisaema wilsonii var. forrestii Engl.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Východoasijský druh, centrum jeho areálu leží v jihočínských provinciích S’-čchuan a Jün-nan, zasahuje i do provincie Kan-su a jihovýchodního Tibetu.
Ekologie: Roste v horských lesích a lesních lemech, vstupuje i na horské travnaté svahy, a to v nadmořských výškách od 1900 až do 3200 m. Kvete v průběhu května.
Popis: Dvoudomá bylina s kulovitou hlízkou, která dosahuje průměru 5–7 cm. List je obvykle jediný (vzácněji vyrůstají po 2), řapík je až 130 cm dlouhý, čepel je 3četná, prostřední lístek je obvejčitý, 15–26 cm dlouhý a 18–28 cm široký, na bázi srdčitý, na vrcholu s krátkou špičkou, postranní lístky jsou nesymetricky vejčité, delší než lístek prostřední, na vrcholu zašpičatělé. Stopka květenství je kratší než řapík, asi 35 cm dlouhá, žlutozelená, papilnatá; toulec je nachový s nažloutlými pruhy, vyrůstá zhruba ve výšce listové čepele, jeho trubka je 6–8 cm dlouhá, otevřená část toulce je podlouhle obvejčitá, 10–15 cm dlouhá, na vrcholu špičatá; palice je jednopohlavná, samičí část je asi 2 cm dlouhá, samčí až 6 cm dlouhá; apendix je robustní, nazelenalý až tmavě nachový, až 23 cm dlouhý, k vrcholu se zúžující, křivolaký, někdy i svěšený. Plody jsou v době zralosti červené bobule, až 10 mm dlouhé.
Záměny: Poněkud podobný druh Arisaema elephas má řapíky kratší, často bradavičnaté, podstatně kratší je i stopka květenství (jen 11–15 cm dlouhá), kvete tedy níže při zemi. I stopka bývá bradavičnatá. Apendix palice je u tohoto druhu esovitý.
Fotografoval František Mazáč, dne 8. 5. 2009 (Čína, S’-čchuan, okolí hory E-mej-šan).