Syn.: Asperula cynanchica var. gussonei (Boiss.) Fiori, Asperula gussoneana Boiss. ex Ces. et al., Asperula suberosa Guss., nom. illeg.
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Endemit horské skupiny Madonie na Sicílii. Udává se dokonce ze skupiny Pollino v jižní části Apeninského poloostrova v Itálii, ale tento údaj vyžaduje potvrzení.
Ekologie: Stanovištěm jsou štěrbiny výslunných, velmi suchých vápencových skal v nadmořské výšce 1400–1800 m.
Popis: Vytrvalá polštářovitá bylina vysoká sotva 3–9 cm; lodyhy jsou lysé, hustě olistěné. Listy jsou vstřícné, delší než internodia, úzce eliptické až čárkovité, 4–9 mm dlouhé a 1–1,8 mm široké, celokrajné, zakřivené, šedavé, se střední žilkou, která v horní části zabírá i více než 3/4 šířky listu. Květenství je koncový strboul tvořený 6–15 téměř přisedlými 4četnými květy; kalich je nezřetelný; koruna je řepicovitá, 6–7 mm dlouhá, růžová, lysá a lesklá, její cípy jsou asi 2 mm dlouhé. Dvounažky jsou 1–1,2 mm dlouhé, papilnaté.
Poznámka: K tomuto druhu se rovněž přiřazovala populace z horské skupiny Monte Scuderi nedaleko Messiny, ale v nedávné době byla popsána jako nový druh Asperula peloritana, odlišný mimo jiné hustě chlupatou korunní trubkou.
Fotografováno dne 16. 9. 2013 (Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).