Syn.: Asperula algerica Pers., Asperula denudata Vahl ex Willk. et Lange, Asperula hirsuta var. breviflora Batt., Asperula hirsuta var. denudata (Vahl ex Willk. et Lange) Nyman, Asperula hirsuta f. leptophylla M. Vidal ex Ortega Oliv. et Devesa, Asperula hirsuta var. riphaea Ortega Oliv. et Devesa, Asperula repens Brot.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Asperula hirsuta
Rozšíření: Západomediteránní druh, byl popsán z Alžírska. Vyskytuje se v severozápadní Africe a na jihu Pyrenejského poloostrova. Druh je morfologicky poměrně dosti variabilní, v minulosti byla rozlišována řada vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, v nízkých křovinách i lemech borových lesů, rovněž v příkopech podél cest, a to v pásmu od mořského pobřeží až do hor.
Asperula hirsuta
Popis: Vytrvalá bylina s několika lodyhami, které jsou vystoupavé až přímé, (10–)15–70 cm dlouhé, větvené, v dolní části chlupaté nebo olysalé, v horní části lysé. Dolní listy jsou eliptické až obvejčité, (10–)12–20 mm dlouhé a (0,5–)0,8–1(–2,2) mm široké, vyrůstají v přeslenu po 4–6, na líci jsou skoro lysé, na rubu více či méně chlupaté, horní listy jsou čárkovité, 3–30(–36) mm dlouhé a 0,5–1,5(–2,8) mm široké, vyrůstají v (5–)6(–8)četném přeslenu, jsou olysalé nebo lysé. Květenství je latnaté, bohaté, může být až 22 cm dlouhé; listeny v přeslenu po 2–7, jsou menší než listy; květy jsou většinou 4četné, světle růžové až načervenalé, jemně chlupaté nebo lysé, koruna je 5–14 mm dlouhá, korunní cípy jsou vejčité, 2–3(–4) mm dlouhé. Dvounažky jsou (2–)3–4 mm dlouhé, lysé.
Asperula hirsuta
Asperula hirsuta
Asperula hirsuta
Asperula hirsuta
Asperula hirsuta
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 4. 2012 (Maroko, podhůří Vysokého Atlasu, okolí Demnate).