ASPERULA GUSSONEI Boiss. – mařinka / marinka

Syn.: Asperula cynanchica var. gussonei (Boiss.) Fiori, Asperula gussoneana Boiss. ex Ces. et al., Asperula suberosa Guss., nom. illeg.
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Asperula gussonei

Rozšíření: Endemit horské skupiny Madonie na Sicílii. Udává se dokonce ze skupiny Pollino v jižní části Apeninského poloostrova v Itálii, ale tento údaj vyžaduje potvrzení.

Ekologie: Stanovištěm jsou štěrbiny výslunných, velmi suchých vápencových skal v nadmořské výšce 1400–1800 m.

Popis: Vytrvalá polštářovitá bylina vysoká sotva 3–9 cm; lodyhy jsou lysé, hustě olistěné. Listy jsou vstřícné, delší než internodia, úzce eliptické až čárkovité, 4–9 mm dlouhé a 1–1,8 mm široké, celokrajné, zakřivené, šedavé, se střední žilkou, která v horní části zabírá i více než 3/4 šířky listu. Květenství je koncový strboul tvořený 6–15 téměř přisedlými 4četnými květy; kalich je nezřetelný; koruna je řepicovitá, 6–7 mm dlouhá, růžová, lysá a lesklá, její cípy jsou asi 2 mm dlouhé. Dvounažky jsou 1–1,2 mm dlouhé, papilnaté.

Poznámka: K tomuto druhu se rovněž přiřazovala populace z horské skupiny Monte Scuderi nedaleko Messiny, ale v nedávné době byla popsána jako nový druh Asperula peloritana, odlišný mimo jiné hustě chlupatou korunní trubkou.

Asperula gussonei
Asperula gussonei
Asperula gussonei
Asperula gussonei

Fotografováno dne 16. 9. 2013 (Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).