James Bateman se narodil dne 18. července 1811 v Redivals u Bury v anglickém hrabství Lancashire, zemřel 27. listopadu 1897 ve Worthingu v Sussexu. Britský mecenáš vědy a milovník orchidejí.

Bateman

Pocházel ze zámožné rodiny, jeho finanční možnosti mu tedy umožňovaly realizovat řadu nákladných projektů, mnohé se týkaly i botaniky. Vystudoval na univerzitě v Oxfordu (Lincoln College v roce 1829, pak na Magdalen College bakalářem v roce 1834, později magistrem). Byl prezidentem North Staffordshire Field Society a působil také v Royal Horticultural Society.
Kolem roku 1840 vytvořil společně s anglickým malířem Edwardem W. Cookem dodnes historicky cennou zahradu Biddulph Grange ve Staffordshire. Velmi se zajímal o orchideje, v jeho době začínaly být tyto rostliny stále více módní. Byl jejich velmi houževnatým sběratelem a pěstitelem. V roce 1833 poslal do Jižní Ameriky (konkrétně do oblasti Demerara na pobřeží Guyany) sběratele Thomase Colleyho, který mu přivezl údajně asi 60 druhů orchidejí, z nichž třetina byla do této doby neznámá. Právě z této cesty pochází druh, který Lindley pojmenoval na počest obou aktérů události Batemannia colleyi. Od roku 1834 mu zasílal orchideje i v Guatemale žijící obchodník George Ure Skinner (1804–67) – na jeho počest byly později pojmenovány druhy Epidendrum skinneri (dnes Barkeria skinneri) a Cattleya skinneri (Guarianthe skinneri). Bateman sponzoroval také botanické expedice do Mexika a Kolumbie.
Jeho nejznámějším dílem je nádherná a značně výpravná kniha The Orchidaceae of Mexico and Guatemala (London 1837–43), která vyšla v nákladu pouhých 125 exemplářů. Čtyřicet ručně kolorovaných tabulí velkého formátu k této Batemanově knize vytvořily Sarah Ann Drake (1803–1857) a Augusta Innes Withers (1792–1869), která byla ve své době titulována jako Flower Painter in Ordinary to Queen Adelaide of England. I jeho další práce se věnují vstavačovitým – Guide to Cool-Orchid Growing (1864); A Second Century of Orchidaceous Plants (London 1867); A monograph of Odontoglossum (London 1874) – autorem litografií této knihy byl Walter Hood Fitch (1817–92).

Standardizovaná podoba jeho jména je BATEMAN – v IPNI je uveden u 233 položek, jedná se výhradně o druhy z čeledi Orchidaceae. Popsal například druhy Barkeria spectabilis, Bletia sherrattiana, Brassia verrucosa, Cattleya dowiana, Dendrobium luteolum, Epidendrum alatum, Laelia cinnabarina, Odontoglossum bictoniense, Odontoglossum pendulum, Oncidium cavendishianum, Rodriguezia candida, Sobralia decora, Stanhopea tigrina, Vanda bensoni a mnohé další.
John Lindley pojmenoval v roce 1835 jeden jihoamerický rod orchidejí na jeho počest jménem Batemannia Lindl. Stephan Endlicher v roce 1837 toto jméno upravil na Batemania Endl.
Jamese Batemana je nevhodné zaměňovat s Richardem M. Batemanem, jehož standardní zkratka je R. M. BATEMAN – tyto dvě podoby jména Bateman se nezřídka zaměňují i v odborné literatuře.
BatemanBateman