Syn.: Bidens ellenbeckii (O. Hoffm.) Cufod., Bidens macrantha (Sch.Bip.) Cufod., nom. illeg., Bidens schultzii Cufod., Coreopsis ellenbeckii O. Hoffm., Coreopsis macrantha Sch. Bip., Coreopsis macroptera Sch. Bip. ex Chiov., Verbesina macrantha (Sch. Bip.) A. Rich.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Bidens macroptera
Rozšíření: Endemit hor ve střední a severní části Etiopie a přilehlé části Eritrey.
Ekologie: Roste v trávnících a na okraji křovinatých lemů nebo ve světlinách vřesovcových lesů, velmi často na skalnatých místech, nebo dokonce na skalních teráskách. Lokality leží v nadmořských výškách (1700–)2000–3600 m.
Bidens macroptera
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s dřevnatým oddenkem, z něhož vyrůstají přímé, vystoupavé nebo i poléhavé lodyhy; dorůstá výšky až 60 cm. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, v obrysu vejčité, až 7 cm dlouhé a 5 cm široké, čepel je 1–2krát peřenosečná, tmavozelená, úkrojky posledního řádu jsou nitkovité, 0,5–3,5(–6,5) mm široké, lysé nebo na žilkách roztroušeně chlupaté. Úbory vyrůstají na koncích lodyh na stopkách až 8 cm dlouhých, za květu jsou přímé, po odkvětu nicí; zákrovní listeny jsou kopinaté, 5–12 mm dlouhé, lysé nebo na špičce pýřité; jazykovitých květů je 8–13, sterilních, mají ligulu 1,5–3 cm dlouhou, sytě žlutou, někdy s oranžovými skvrnkami uprostřed a na bázi, trubkovitých květů je často i více než 100, oboupohlavných, žlutých. Nažky jsou tmavohnědé až černé, až 1 cm dlouhé, na žebrech s širokými lesklými žlutavými křídly; chmýr je nezřetelný.
Poznámka: Druh rozkvétá na konci vlhkého období, kdy se v Etiopii slaví konec roku (na den Povýšení sv. kříže v polovině září). S touto událostí jsou spojeny nejvýznamnější svátky etiopských křesťanů – Bidens macroptera spolu s dalšími podobnými velkokvětými dvouzubci patří k symbolice těchto svátků.
Bidens macroptera
Bidens macroptera
Fotografováno dne 28. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sankaber).