Syn.: Centrosis sylvatica Thouars, Bletia sylvatica (Thouars) Bojer, Bletia masuca D. Don, Calanthe masuca (D. Don) Lindl., Alismorkis centrosis (Thouars) Steud., Amblyglottis emarginata Blume
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Calanthe sylvatica
Rozšíření: Tropická východní Afrika, Madagaskar, Maskarény, je uváděn i z jižní Asie – Indie, Sri Lanka, jižní Čína, Tchaj-wan, Thajsko, Malajsie, Indonésie (jako Calanthe masuca).
Ekologie: Roste terestricky ve stálezelených tropických lesích, často v blízkosti vodních toků, na stanovištích stinných a vlhkých, v nadmořské výšce od 300 do 1700(–2000) m. Kvete od listopadu do června.
Calanthe sylvatica
Popis: Vytrvalá bylina, 40–70(–80) cm vysoká. Listy (3–5) ve volné přízemní růžici, kopinaté, 14–30 cm dlouhé a 4–9 cm široké, tmavě zelené. Květenství je husté, květy poměrně velké, vyrůstají v paždí neopadavých listenů, barevně jsou dosti variabilní, bílé až purpurové, pysk je temnější. Vnější okvětní lístky jsou kopinaté, delší a užší než eliptické až obkopinaté okvětní lístky vnitřní, pysk je 3laločný, střední lalok velký, široce vejčitý, dvakrát delší než široký, ostruha je 2–4 cm dlouhá. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Calanthe sylvatica je druhem zařazeným pod ochranu mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin CITES.
Poznámka: Celý rod Calanthe zahrnuje asi 150 druhů, jejichž areál se rozprostírá v tropické části Afriky a Asie, Austrálii, Polynésii i Střední Americe a Karibiku. Popisovaný druh je řazen do sekce Eucalanthe.
Calanthe sylvatica
Calanthe sylvatica
Fotografovala Věra Svobodová, dne 21. 11. 2010 (Réunion, Forêt de Bébour).