Syn.: Carlina acaulis subsp. aggregata (Willd.) Hegi, Carlina acaulis var. caulescens (Lam.) Rchb., Carlina acaulis var. eckartsbergensis Ilse, Carlina acaulis subsp. simplex (Waldst. et Kit.) Nyman, Carlina aggregata Willd., Carlina caulescens Lam., Carlina chamaeleon Vill., Carlina elatior Wallr., Carlina grandiflora Moench, Carlina simplex Waldst. et Kit., Carlina subacaulis var. aggregata (Willd.) DC., Carlina subacaulis var. caulescens (L.) DC., Carlina subacaulis var. simplex (Waldst. et Kit.) DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Vyskytuje se v západní a střední Evropě od Španělska po Německo, Rakousko, Česko a Slovensko, dále je také známa z Balkánského poloostrova od Slovinska po Makedonii.
V Česku vzácně roste v Českém středohoří a na Českomoravské vrchovině, další literární údaje vyžadují revizi. Na Slovensku byl výskyt prokázán dosud pouze na jedné lokalitě v Malých Karpatech.
Ekologie: Roste na suchých stanovištích na pastvinách, případně v suchých křovinách a světlých lesích.
Popis: Víceletá monokarpická rostlina dorůstající výšky 15–50 cm; zpravidla nevětvená lodyha je pravidelně olistěná. Listy jsou střídavé, všesměrné, peřenodílné až peřenosečné, listové vřeteno je nekřídlaté, koncové úkrojky jsou šídlovité, 2–5 mm dlouhé. Úbory jsou koncové, mají 2,5–6 cm v průměru; vnější zákrovní listeny se podobají listům, prostřední jsou úzce kopinaté, hnědé, vnitřní jsou čárkovitě kopinaté a stříbřité nebo s fialovým nádechem; lůžko úboru má dřípené plevky; květy jsou bílé, 12–16 mm dlouhé. Nažky jsou válcovité, přitiskle chlupaté, chmýr tvoří 5–8 pérovitých paprsků.
Záměny: Nejdůležitějším determinačním znakem je členění listu: pupava bezlodyžná prodloužená má listy hluboce peřenosečné, zatímco pupava bezlodyžná pravá (Carlina acaulis subsp. acaulis) má listy peřenolaločné až peřenodílné s listovým okrajem vzdáleným v zářezu listu asi 0,5 cm od vřetena. Prodloužená lodyha se může vyskytovat i u pupavy bezlodyžné (var. alpina), naopak pupava prodloužená může mít bezlodyžný charakter.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam ČR uvádí tento taxon mezi druhy kriticky ohroženými (C1r); důvodem pro to je jeho plošně velmi omezený výskyt.
Fotografovali Alena Vydrová, dne 14. 9. 2010 (Itálie, Piemont, Bagni di Vinadio); Tomáš Mrázek, dne 22. 8. 2012 (Česko, České středohoří).