CHAMAECYTISUS ALBUS (Hacq.) Rothm. – čilimník bílý / zanoväť biela

Syn.: Cytisus albus Hacq., Cytisus leucanthus W. et K. ex Willd., Cytisus leucanthus var. pallidus Schrader in DC., Chamaecytisus leucanthus (W. et K. ex Willd.) Link, Cytisus obvallatus Schur, Cytisus pallidus (Schrader) A. Kerner, Cytisus variabilis Błocki, Cytisus supinus subsp. pallidus (Schrader) Briq., Cytisus albus subsp. leucanthus (W. et K. ex Willd.) Gams in Hegi
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Chamaecytisus albus

Rozšíření: Jihovýchod střední Evropy a Balkánský poloostrov, na jihu areál sahá po severní Řecko, na západě po severní Bosnu, na východě po západní Ukrajinu, na severu po maďarskou Mátru, izolované arely zasahují až na Slovensko a na jižní Moravu.
U nás roste jen na několika lokalitách jižní Moravy, kde dosahuje severozápadního okraje areálu.

Ekologie: Objevuje se na výslunných travnatých stráních a v lesních lemech, většinou na svazích. Kvete od června do července.

Chamaecytisus albus

Popis: Keř 20–60 cm vysoký, větve jsou vystoupavé, lysé, listy 3četné, hustě chlupaté. Strbouly na koncích hlavních větví až 12květé, na vedlejších chudší, kalich chlupatý, žlutozelený, korunní lístky bílé nebo bledě žluté. Plodem je lusk. Jedná se o poměrně variabilní druh, odlišnosti se projevují ve tvaru listů a barvě květů.

Ohrožení a ochrana: Malý počet lokalit a zároveň intenzivní zemědělství v oblasti jeho výskytu jsou důvodem, proč je čilimník bílý hodnocen jako silně ohrožený druh naší květeny (C2b), zákonem je pak chráněn dokonce jako kriticky ohrožený (§1). Chráněným druhem je také v Maďarsku.

Chamaecytisus albus
Chamaecytisus albus

Fotografováno dne 6. 6. 2004 (Česko, Morava, Hustopečsko, Kurdějov).