Syn.: Chamaecytisus polytrichus (M. Bieb.) Rothm., Cytisus demissus Boiss., Cytisus polytrichus M. Bieb., Genista hirta Rouy
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Areál poddruhu se táhne od Přímořských Alp ve Francii přes sever Itálie na Balkánský poloostrov, kde s jistotou roste v Černé Hoře, Srbsku, Kosovu, Severní Makedonii, Řecku, Bulharsku a Rumunsku, a dále na Krymu, odkud byl popsán. Nejistý je výskyt v Albánii.
Ekologie: Roste na suchých pastvinách, kamenitých svazích a alpínských trávnících, ale i v otevřených dubových a borových lesích, nejčastěji na vápenci nebo hadci. Lokality leží v nadmořské výšce 500–1500(–2100) m.
Popis: Keřík s poléhavými větvičkami, dorůstá výšky 10–30 cm; starší větvičky jsou olysalé, oblé nebo nezřetelně hranaté, mladé větvičky jsou hustě odstále chlupaté. Listy jsou střídavé, trojčetné; lístky jsou eliptické až obkopinaté, 5–14 mm dlouhé a 3–7 mm široké, na obou stranách odstále chlupaté, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květy vyrůstají po 1–3 v paždí listů, nikdy netvoří koncovou hlávku; kalich je 1,2–1,5 cm dlouhý, odstále nebo polopřitiskle chlupatý, světle zelený a často červeně naběhlý, do 1/3 dělený, horní cípy jsou široce trojúhelníkovité; koruna je sytě žlutá, posléze oranžovějící až červenající, 2,2–3 cm dlouhá; pavéza je delší než křídla a člunek, lysá; tyčinek je 10; semeník je svrchní. Plodem je podlouhlý lusk 1,8–3 cm dlouhý, poněkud zakřivený, odstále chlupatý; semen bývá 3–6, zelenohnědých, hladkých a lesklých.
Poznámka: Klasifikace čilimníků z okruhu Chamaecytisus hirsutus je hodně komplikovaná a názory na ní nejsou ani mezi současnými badateli sjednocené. I dnes je v řadě příruček veden představený taxon na úrovni druhu.
Fotografováno dne 21. 5. 2016 (Černá Hora, NP Durmitor, Žabljak).