CLERODENDRUM ARENARIUM Baker – blahokeř

Syn.: Clerodendrum arenarium var. macrocalyx Moldenke
Česká jména: blahokeř (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Clerodendrum arenarium

Rozšíření: Endemit východního Madagaskaru, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Fianarantsoa, Mahajanga a Toamasina.

Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích a jejich lemech, v křovinách a na lesních světlinách, a to v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1100(–2000) m. Kvete od září do února.

Clerodendrum arenarium

Popis: Keř, 100–400 cm vysoký, s větvemi slabě hranatými, nahnědlými, pokrytými lenticelami. Listy jsou vstřícné, vzácně vyrůstají i po třech, řapík je 2–10 mm dlouhý, listová čepel je eliptická až kopinatá, 2,5–14 cm dlouhá a 1–2,8 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, jemně chlupatá nebo olysalá. Květenství je axilární, často trojkvěté, jeho stopka je 2–3 cm dlouhá, květní stopky jsou jen 6–12 mm dlouhé, jemně chlupaté; kalich je zvonkovitý, 1,4–2 cm dlouhý, široký, od korunní trubky odstálý, nazelenalý až růžový, na žilkách a okraji nafialovělý, lysý, jeho cípy jsou 3–6 mm dlouhé, špičaté; koruna je nálevkovitá, 2,5–3 cm dlouhá, přesahující kalich, narůžovělá až nafialovělá s tmavou kresbou, cípy jsou obvejčité, 1–1,5 cm dlouhé, zaokrouhlené; tyčinky a pestík jsou z koruny vyniklé. Plodem je kulovitá peckovice, až 1 cm dlouhá.

Poznámka: Pantropicky rozšířený rod, taxonomicky dosti komplikovaný, v současnosti je v jeho rámci akceptováno 308 druhů. Odhaduje se, že jen na Madagaskaru se vyskytuje asi 64 druhů tohoto rodu, z nichž je 63 endemických.

Clerodendrum arenarium
Clerodendrum arenarium
Clerodendrum arenarium
Clerodendrum arenarium
Clerodendrum arenarium

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andasibe-Mantadia).