CONVOLVULUS CANARIENSIS L. – svlačec / pupenec

Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Convolvulus canariensis

Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Gran Canaria, Tenerife, La Gomera, La Palma a El Hierro.

Ekologie: Charakteristický druh subtropických lesů s převládajícími vavřínovitými dřevinami (laurisilva) na místech ovlivněných pasátovou oblačností s četnými mlhami.

Convolvulus canariensis

Popis: Statná dřevnatějící liána, dorůstá výšky až 10 m; staré větve mají hnědou borku, letorosty i listy jsou hustě měkce chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 1–1,5 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 4–10 cm dlouhá a 2–5 cm široká, kožovitá, tmavozelená, na bázi srdčitá, celokrajná, na vrcholu špičatá. Květenství je krátce stopkaté, nese 3–7(–11) květů; květní stopky jsou 0,5–1,8 cm dlouhé; kališní cípy jsou elipticko-kosníkovité, asi 8 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, 1,8–2,2 cm v průměru, světle modrá, v ústí bělavá nebo žlutavá; tyčinek je 5; semeník je svrchní. Plodem je lysá tobolka.

Poznámka: Svlačce na Kanárských ostrovech se rozrůznily do velmi rozmanitých růstových forem. Představený druh je mohutnou liánou, jejíž dřevnaté ovíjivé kmínky poněkud připomínají plaménky (Clematis vitalba); naproti tomu další tamější druhy mohou mít charakter drobnějších ovíjivých bylin (např. Convolvulus althaeoides), malých keříků (např. Convolvulus caput-medusae) nebo dokonce přímých, neovíjivých keřů až malých stromků (Convolvulus floridus).

Convolvulus canariensis
Convolvulus canariensis
Convolvulus canariensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).