Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Corvidae
Česká jména: vrána obecná, vrána černá
Anglická jména: Carrion crow, Hooded crow
Rozšíření: Druh se dvěma oddělenými centry výskytu, z nichž jedno leží v západní Evropě (zde žije nominátní poddruh), druhé až na Sibiři a Dálném východě, zhruba od toku Jeniseje až k Pacifiku (poddruh Corvus corone orientalis). Severně hnízdící populace odlétají zimovat do jižnějších oblastí.
Nominátní poddruh, který je zachycen na našich fotografiích, se vyskytuje v západní a střední Evropě, od Velké Británie a Portugalska sahá k Labi v Německu a k Vltavě v České republice. Ve východněji ležících částech Evropy je tento druh střídán blízce příbuznou vránou šedou (Corvus cornix); v místech jejich společného výskytu dochází ke křížení obou druhů.
Způsob života: Obývá otevřená stanoviště, pastviny s roztroušenými stromy, pole, křoviny, remízky, okraje lesů, mýtiny, skalnaté i mořské oblasti a městské parky, často v blízkosti vody. Chybí pouze v hustých lesích.
Potravu shání na zemi, pohybuje se vzpřímeně, jistými dlouhými kroky. Je všežravec, živí se semeny, bobulemi, hmyzem, měkkýši a korýši, vypíjí vajíčka, loví i drobné savce a mladé ptáky. Nepohrdne ani mršinami.
Žije samotářsky nebo v párech, nikdy nehnízdí v koloniích. Velké hnízdo staví oba partneři na vysokých stromech, v křovinách nebo na skalních římsách obvykle už v březnu, je z větviček, stébel, drnů, mechu a lišejníku, dno je zpevněné vrstvou hlíny a vystlané měkkými materiály. Samice snáší jednou ročně od konce března do dubna 4–6 vajec, která inkubuje sama po dobu 17–20 dní a partner ji krmí. O mláďata, která zůstávají v hnízdě 31–32 dnů, se starají oba rodiče. Po vyvedení se rodina potuluje pohromadě. Jen v zimě se sdružuje do malých hejn. Dožívá se věku 5–10 let.
Popis: Velký pěvec z čeledi krkavcovitých, dosahuje délky 44–51 cm, rozpětí křídel 93–100 cm a hmotnost 540–600 g. Zbarvení je leskle černé. Hlava je poměrně široká, temeno je ploché. Duhovka oka je tmavě hnědá. Mohutný černý zobák je lehce zahnutý, u kořene opeřený. Ocas je hranatý. Končetiny jsou černé.
Poznámka: Vrána obecná je velmi inteligentní a vynalézavý opeřenec, s kterým se setkáváme v pověstech, bájích a pohádkách, je spojen s řadou pověr a pranostik.
Často bývá vrána obecná zaměňována s havranem polním (Corvus frugilegus) a s větším krkavcem velkým (Corvus corax). Všechny tyto druhy jsou černé, ale pozornějším zkoumáním se liší velikostí, tvarem a opeřením zobáku, tvarem hlavy, ocasu, křídel a také způsobem života.
K rodu Corvus patří rovněž již poněkud odlišnější kavka obecná (Corvus monedula).
Fotografováno ve dnech 15. 8. 2021 (Německo, Severní Porýní-Vestfálsko, Externsteine) a 17. 8. 2021 (Severní Porýní-Vestfálsko, Detmold).