IPOMOEA INDICA (Burm.) Merr. – povijnice / povojník

Syn.: Convolvulus acuminatus Vahl, Convolvulus bogotensis Kunth, Convolvulus congestus (R. Br.) Spreng., Convolvulus indicus Burm., Convolvulus mollis Meisn., Convolvulus mutabilis (Ker Gawl.) Spreng., Convolvulus portoricensis Spreng., Ipomoea acuminata (Vahl) Roem. et Schult., Ipomoea bogotensis (Kunth) G. Don, Ipomoea cataractae Endl., Ipomoea cathartica Poir., Ipomoea congesta R. Br., Ipomoea dealbata (M. Martens et Galeotti) Hemsl., Ipomoea insularis (Choisy) Steud., Ipomoea kiuninsularis Masam., Ipomoea learii Knight ex J. Paxton, Ipomoea mitchellae Standl., Ipomoea mollis G. Don, Ipomoea mutabilis Ker Gawl., Ipomoea portoricensis (Spreng.) G. Don, Parasitipomoea formosana Hayata, Pharbitis acuminata (Vahl) Choisy, Pharbitis bogotensis (Kunth) Choisy, Pharbitis cathartica (Poir.) Choisy, Pharbitis dealbata M. Martens et Galeotti, Pharbitis heterosepala Benth., Pharbitis indica (Burm.) R. C. Fang, Pharbitis insularis Choisy, Pharbitis learii (Knight ex J. Paxton) Lindl., Pharbitis medians Choisy, Pharbitis mollis Choisy, Pharbitis rosea Choisy
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Ipomoea indica

Rozšíření: Druh nepochází z Indie – jak by se mohlo zdát podle jeho jména – nýbrž z tropické a subtropické Ameriky, v současnosti je však rozšířen již téměř pantropicky. Jeho areál se táhne od jihovýchodu USA přes celou Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky až po střední Argentinu. Byl zavlečen také na východní polokouli, kde byl zaznamenán například v severní, tropické i jižní Africe, na jihozápadě Evropy, v jihovýchodní Asii, Austrálii, na Novém Zélandu i na mnoha dalších pacifických ostrovech. Jeho šíření může mít invazní charakter.

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a lesních lemech, v pobřežní vegetaci, v křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1900 m.

Popis: Bylinná liána s lodyhou 3–6 m dlouhou, chlupatou, někdy v uzlinách kořenující. Listy jsou řapíkaté, vejčité, často 3laločné, 5–15 cm dlouhé a 3,5–14 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na líci řídce chlupaté, na rubu hustě chlupaté. Květenství je axilární, vrcholičnaté, jeho stopka je 4–20 cm dlouhá; listeny jsou čárkovité až kopinaté; kališní lístky jsou nestejné, 1,4–2,2 cm dlouhé, 3 vnější jsou kopinaté až široce kopinaté, 2 vnitřní úzce kopinaté, na vrcholu jsou dlouze zašpičatělé, lysé nebo chlupaté, koruna je nálevkovitá, 8,5–10 cm dlouhá a 9–10,5 cm široká, světle modrá až modronachová, později červená až nachová se světlejším středem, lysá. Plodem je kulovitá tobolka dorůstající až 1,3 cm v průměru.

Poznámka: K rodu Ipomoea v současnosti patří na 633 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v mírném, subtropickém a tropickém pásu obou zemských polokoulí.

Ipomoea indica
Ipomoea indica
Ipomoea indica

Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 12. 2011 (Nový Zéland, Severní ostrov, Mount Maunganui).