CRASSULA ORBICULARIS L. – tlustice

Syn.: Crassula rosularis Haw., Crassula sediodes Mill., Purgosea orbicularis (L.) P. V. Heath, Sedum rosulare Kuntze
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Crassula orbicularis

Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice na poměrně rozsáhlém území v provinciích Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal.

Ekologie: Stanovištěm jsou nejčastěji skalní výchozy na chráněných místech, např. v lesních porostech a v křovinách. Vystupuje až do nadmořské výšky 1800 m.

Crassula orbicularis

Popis: Vytrvalá bylina tvořící kompaktní listové růžice a nadzemní výběžky, na jejichž koncích jsou snadno zakořeňující růžice dceřiné; lodyha je vysoká až 25 cm. Listy jsou dužnaté, vstřícné, na lodyhách jsou páry uspořádány ve spirále, zploštělé, obkopinaté až obvejčité, 1,5–8(–10) cm dlouhé a 0,5–2(–2,8) cm široké, zelené až zelenohnědé, někdy s červeným nádechem, lysé, jen na hranách s hustou řadou tuhých brv, na vrcholu špičaté. Květenství je koncový vrcholík tvořený početnými vidlany; květy jsou 5četné; kališní lístky jsou trojúhelníkovité až kopinaté, 1–3 mm dlouhé, zelené až červené, na okrajích brvité, zaokrouhlené až tupě špičaté, konci ven vyhnuté; koruna je trubkovitá, na bázi kratičce srostlá, bílá až světle žlutá, často s růžovým nebo červenohnědým nádechem; tyčinek je 5; gyneceum tvoří 5 volných plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou měchýřky.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je tento druh v kategorii vyžadujících pozornost (LC – least concern).

Poznámka: Zkrácenými stonky a hustě růžicovitě uspořádanými listy je tento druh jihoafrickou analogií evropských netřesků (Sempervivum a Jovibarba) nebo mnohých makaronéských druhů rodů Aeonium nebo Greenovia.

Crassula orbicularis
Crassula orbicularis

Fotografováno dne 18. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Garden Route National Park, Robberg Peninsula).