Syn.: Crocus sibthorpianus Herb., Crocus sieberianus Herb.
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Východomediteránní druh, endemit řeckého ostrova Kréta. Jako zplanělý je uváděn i z amerického státu New York. Dříve byly k tomuto druhu přiřazovány v ranku infraspecifických taxonů i některé další populace z jihovýchodu evropského kontinentu, které však v současnosti bývají většinou klasifikovány jako samostatné druhy – patří k nim například druh Crocus nivalis.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, travnatých pastvinách i křovinách, preferuje sněhová vyležiska, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete od března do května (června).
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízkou, 4–8(–10) cm vysoká. Listy se objevují již v době květu, jsou čárkovité, až 2 mm široké, s bílou střední žilkou. Květenství je 1–3květé, okvětní lístky jsou obkopinaté až obvejčité, bílé se žlutým hrdlem, vnější okvětní lístky jsou vně po okraji nafialovělé, tyčinky jsou 3, prašníky jsou žluté, čnělka je žlutá až oranžová, rozeklaná do 3 ramen, přesahuje tyčinky. Plodem je tobolka, 20–25 mm dlouhá.
Využití: Pěstuje se v zahradách, kde se však objevuje spíše v řadě zahradních kultivarů.
Fotografováno dne 15. 4. 2017 (Řecko, Kréta, pohoří Lefká Ori).