Čeleď: Primulaceae – prvosenkovité
Rozšíření: Východomediteránní druh, endemit ostrova Kypr, vyskytuje se v pohoří Kyrenia, Troodos, v okolí Paphosu i v některých dalších částech ostrova.
Ekologie: Roste v podhorských a horských lesích, v podrostu druhů Quercus alnifolia, Pinus brutia, Cedrus brevifolia aj., na poměrně chudých, skalnatých stráních, ale i na hlubších půdách podél potoků, na vápencovém i vyvřelém podkladu, v nadmořské výšce od 300 do 1200 m. Kvete v listopadu až lednu, výjimečně až do března, listy raší několik týdnů po květu, tedy začátkem jara v příštím roce, semena dozrávají zjara, přes horké a suché letní měsíce zatahuje.
Popis: Vytrvalá bylina s poměrně velkou, kulovitou hlízu o průměru až 7 cm, dosahuje nadzemní výšky 7–10(–15) cm. Dlouze řapíkaté listy jsou trojúhelníkovité až srdčité, 7–14 cm dlouhé a 6–11 cm široké, na svrchní straně zelené se stříbrnou kresbou, na spodní straně nachově až karmínově zbarvené, na okrajích hrubě zubaté. Květy vyrůstají jednotlivě na 10–13 cm dlouhých, žláznatě chlupatých stopkách. Také kalich je žláznatě chlupatý, kališní cípy jsou kopinaté, špičaté; 5četná koruna má světle růžovou, až téměř bílou barvu s charakteristickými tmavofialovými skvrnami v podobě písmene M. Po odkvětu se květní stopka ohýbá směrem k zemi, tak aby se hnědá lepkavá tobolka mohla zanořit do půdy, případně byla přístupná mravencům, kteří roznášejí semena.
Ohrožení a ochrana: Druh je podobně jako další druhy bramboříků chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES. V současnosti populacím nehrozí větší nebezpečí, protože lokality jsou vesměs v lesích, které nejsou využívány ani k těžbě dřeva, ani k pastvě a jsou ponejvíce v soukromém vlastnictví, tudíž sem ani není volný přístup.
Fotografováno dne 14. 11. 2013 (Kypr, pohoří Troodos).