CYPRIPEDIUM JAPONICUM Thunb. – střevíčník japonský / črievičník

Syn.: Cypripedium cathayenum S. S. Chien
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Cypripedium japonicum

Cypripedium japonicum

Rozšíření: Japonsko, Korea a střední Čína.

Ekologie: V přírodě roste ve stinných vlhkých humózních listnatých a bambusových lesích, obvykle poblíž menších potoků. V horách stoupá do nadmořské výšky 2000 m. Kvete v květnu.

Popis: V zemi má dlouze plazivý oddenek, z něhož vyrůstá hnědě chlupatý stonek. V jeho polovině (či na vrcholu u nekvetoucích rostlin) jsou dva střídavé, ale těsně nad sebou vyrůstající velké listy. Stonek je hnědě chlupatý. Listy jsou přisedlé, oválné až okrouhlé, na okrajích zvlněné. Oba listy vytvářejí okolo stonku plochou okrouhlou nálevku. Listy mají mnoho žilek, podél kterých byl list v mládí složený, takže v dospělosti vypadá jako rozložený vějíř. Květ bývá pouze jeden a je velice nápadný svým tvarem. Okvětní lístky jsou nazelenalé, na bázi pýřité a někdy skvrnité. Pysk je vydutý, hluboce dělený ve dvě poloviny. Je růžový, tmavě purpurově skvrnitý. Vstupní otvor je na spodní straně pysku, po jeho stranách jsou dobře patrné světlé skvrny, které navigují hmyz k výstupním otvorům.

Ohrožení a ochrana: Podléhá ochraně mezinárodní úmluvy CITES.

Poznámka: Tento střevíčník je v Japonsku oblíbenou zahradní rostlinou, pěstuje se jak v záhonech, tak i v nádobách. U nás je jeho pěstování obtížné – nesnáší letní vedra a také vlhkou mokrou zimu. Při pozdních mrazících snadno namrzá. Proto je vhodné ho pěstovat ve stinném pařeniští, které přes zimu kryjeme okny.
Květy střevíčníků jsou typické pasťovité květy. Hmyz přistane na pysku nebo častěji na sterilní tyčince a vstoupí – či spíše se propadne – velkým centrálním otvorem dovnitř pysku. Okraj pysku je kluzký, hmyz, který vklouzne dovnitř bačkůrky, je chlupy i světlejšími skvrnami směrován „tunelem“ vpravo či vlevo vstupního otvoru. Proleze k otvorům po stranách sloupku a jak se prodírá ven, otírá se o tyčinky a nalepuje na sebe pyl. Navštíví-li jiný květ, opět musí projít celou cestu. Pokud přistane na neplodné tyčince, snaží se na ni udržet a přitom se otírá o bliznu, kterou opylí.

Cypripedium japonicum

Fotografováno v květnu 2005 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).