DAPHNE GNIDIUM L. – lýkovec latnatý / lykovec

Syn.: Daphne orthophylla St.-Lag., Daphne paniculata Lam., Laureola gnidium (L.) Samp., Mistralia gnidium (L.) Fourr., Thymelaea gnidium (L.) All.
Česká jména: lýkovec latnatý (Presl 1846)
Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité
Daphne gnidium
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v oblasti od Portugalska přes jižní Evropu i severozápadní Afriku až po Turecko, původní je patrně také na Kanárských ostrovech.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a jejich lemech, v křovinatých formacích garrigue a macchia, společně například s druhy Quercus suber, Cistus ladanifer, Cistus salviifolius, Pistacia lentiscus aj., v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od června do října.
Daphne gnidium
Popis: Stálezelený keř, 100–200 cm vysoký, s větvemi přímými, štíhlými, hnědými, ve větší části rovnoměrně olistěnými, letorosty chlupatými. Listy jsou 20–50 mm dlouhé a 3–10 mm široké, čárkovité až obkopinaté, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé, na rubu žláznaté. Květenství je latnaté, 10–60květé, květy jsou drobné, 5–6,5 mm dlouhé, 4četné, bílé. Plodem je vejcovitá peckovice, ve zralosti červená, 7–8 mm dlouhá.
Poznámka: Všechny části rostliny jsou jedovaté, kontakt rostliny s kůží může způsobit dermatitidu. Její toxicita však byla ve Středozemí využívána při svérázném typu rybolovu, sloužila též jako insekticid, byla používána i jako amulet při zahánění zlých duchů.
Daphne gnidium
Daphne gnidium
Daphne gnidium
Daphne gnidium
Fotografováno dne 13. 10. 2015 (Portugalsko, Rocha da Pena).